Uvnitř tábora pro malé džihádisty. Jak Islámský stát vymývá chlapcům mozky?

kris

15. 03. 2017 • 00:00

Dětské bílé kraťasy a plátěné tenisky leží na zablácené zemi. Roztrhaná švihadla visí na stěně vedle vlajky samozvaného Islámského státu. Podzemní výcvikový tábor džihádistů určený výhradně pro děti je tak hrůzný, jak by člověk očekával. Někteří chlapci jsou k výcviku nuceni, jiní přišli dobrovolně. Jedno mají společné, za normálních okolností by měli sedět ve škole. Místo toho je jim od útlého věku vtloukána zvrhlá ideologie, píše The Daily Telegraph.

Novináři Telegraphu měli možnost se projít po táboře, který na začátku měsíce obsadila irácká armáda. Podle ní tady takzvaný Islámský stát cvičil mladé rekruty, aby se stali plnohodnotnými džihádisty.

Tábor extremisté vybudovali v nepoužívaném železničním tunelu, kterým v dobách míru vedla železnice od Bagdádu do Evropy. Vstup se skrývá ve skalnatém svahu na okraji západního Mosulu a byl tak dobře zamaskovaný, že by jej možná nikdo neobjevil, kdyby na něj neupozornili místní.

V prostorách je tma. Zhruba 1,5 kilometru dlouhý tunel měl vlastní generátor elektřiny, ten byl ale zničen při koaličních leteckých úderech.

Cvičení začalo tak, že nováčci se závažím zdolávali překážky – čekal je šplh na laně i přelézání zdi. Na té stále zůstávají stopy po botách. „Uvítací kolečko“ pokračovalo pod ostnatými dráty, přes opičí dráhu a další nástrahy. 

„Cvičení bylo podobné tomu, jaké dostávají irácké speciální jednotky, jen o něco lehčí, protože to bylo pro děti,“ vysvětlil  seržant Alaa Hassan z elitní jednotky rychlého nasazení. Na jedné straně tunelu stojí buňky s toaletami a kuchyní, na druhé jsou učebny. Učebnice s názvem „Nauč se svoje náboženství“ kombinovaly fyzický dril s ideologickým učením, které chlapcům mělo vymýt mozky.

Na zdech bojovníci namalovali vlajky Islámského státu a napsali nápisy „Dobudeme Řím z rozhodnutí Alláha“ a „My zvítězíme navzdory světové křižácké alianci“. Podle seržanta Hassana vodili islamisté děti ve věku 10 až 16 let na místo s páskou přes oči, aby nikdo nevyzradil polohu tábora. Tam pak rekruti plnili dvoutýdenní kurz, během kterého spali v kobkách bez oken po stranách tunelu.

Matrace, lůžkoviny a prázdné obaly od pomerančového džusu se válí po ubytovací části. Tábor dokázal ubytovat až 50 chlapců a během dvou let jím podle odhadů prošlo dva tisíce hochů. Jak seržant Hassan vypověděl, v prostorách se našly zápisníky a údaje o docházce, kterou vojáci předali tajným službám.

„Všechny děti pocházely z Iráku z této oblasti, ale instruktoři sem přijeli z jiných zemí, protože měli víc vojenských znalostí,“ vysvětluje. Podle knih byli mnozí z nich Evropané, Turci, Čečenci, případně pocházeli z jiných arabských zemí. Většina z nich byla zapsána svými bojovými jmény, někteří ale použili jména pravá, tito muži tak přibyli do databáze hledaných podezřelých.

Tunel ovšem používali bojovníci Islámského státu také jako skladiště munice a zbraní. Podle slov seržanta Hassana za sebou Islámský stát zanechal víc než 300 kalašnikovů a granátů. Tábor je podle novinářů Telegraphu největším podobným objevem irácké armády. Díky této kořisti se mohou dozvědět víc o životě a boji vojáků Islámského státu. 

Děti jsou oblíbeným terčem islamistických verbířů, protože se nechají snadno zmanipulovat a stávají se věrnými následovníky. Ideologii, která je jim od dětství do hlavy vtloukána rychle bezmezně věří.

Víc než třetinu sebevražedných útoků učinili v posledních měsících bojovníci ve věku do 17 let. Nábor dětí je klasifikován jako válečný zločin a psychologové zdůrazňují, že tito chlapci jsou obětmi Islámského státu, nelze je podle nich označit za odpovědné bojovníky.

SDÍLET