V Evropě je stejně chudých jako před 40 lety. Jih chudne, východu škodí rovná daň

Milan Rokos

02. 04. 2019 • 22:30

O zvyšování nerovnosti ve světě se mluví už od ekonomické krize v roce 2008. Jak ale ukazuje v úterý zveřejněná studie skupiny ekonomů, v níž figuruje i slavný Thomas Piketty, samotná krize prohlubování nerovnosti a nárůst chudoby zase až tolik neovlivnila. K negativnímu trendu docházelo už před jejím začátkem.

Před blížícími se evropskými volbami mají šanci na historický výsledek různé antisystémové strany, které těží z frustrace Evropanů z vlastní ekonomické situace. Někde se už stoupající nerovnost a chudnutí střední třídy projevila konkrétně, ať už při referendu o brexitu, vznikem hnutí žlutých vest ve Francii nebo vítězstvím populistů v italských parlamentních volbách.

Chudoba v EU

Na otázky, jak moc se na nerovnosti promítá evropská integrace, nebo který ze států Evropské unie dopadl při dlouhodobém srovnání nejlépe, se pokouší odpovědět studie Laboratoře světových nerovností (WIL), kterou několik měsíců zpracovávali ekonomové Thomas Blanchet, Lucas Chancel a Amory Gethin. Součástí stejné skupiny je i Thomas Piketty.

EU bojuje s nerovností úspěšněji než USA

Studie, která zkoumala vývoj v evropských státech v letech 1980 až 2017, posuzovala nerovnosti jak mezi členskými státy EU, tak nerovnosti mezi lidmi v rámci jednotlivých zemí. Jedním z jejích zásadních závěrů je fakt, že se Evropská unie vyrovnala se stoupající nerovností výrazně lépe než Spojené státy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron mluví o unii jako o útvaru, který má Evropany ochraňovat. A Evropa to skutečně dělá mnohem více než USA. Zatímco průměrné příjmy před zdaněním vzrostly u 50 procent nejchudších Evropanů za poslední čtyři desetiletí o 37 procent, ve Spojených státech stagnovaly. Výdělky nejbohatších Američanů naopak za stejné období vzrostly o 300 procent, tedy dvojnásobně více než v zemích EU.

Autoři studie si to vysvětlují mimo jiné i evropským sociálním modelem: „Sociální výdaje (zdraví, školství, důchody) jsou mnohem velkorysejší v Evropě, kde dosahují v průměru 28 procent HDP, oproti druhé straně Atlantiku, kde je to jen 19 procent,“ píše se ve studii.

I v Evropě nicméně vzrostla nerovnost a v některých státech i chudoba. Zvláště postiženy jí byly Itálie a Řecko, kde se příjmy nejchudších ještě snížily a skokově vzrostla dlouhodobá nezaměstnanost. Země navíc trpí i slabým ekonomickým růstem.

Rovná daň přispívá k nerovnosti

Podnikové daně se přitom snížily kvůli konkurenčnímu boji mezi členskými státy EU. Zatímco v 80. letech bylo běžné zdanění podniků ve výši 50 procent, dnes je to obvykle pod 25 procenty.

Studie si všímá i vlivu evropských fondů na ekonomiky postkomunistických států – ty sice měly pozitivní vliv na bohatnutí těchto zemí, část peněz posílaných z Bruselu se ale vrací zpět ve formě zisků západních investorů. Zatímco peníze z evropského rozpočtu tvoří 1 až 2 procenta HDP postkomunistických států, peníze odcházející ven se podle studie pohybují mezi dvěma až pěti procenty HDP.

Chudoba v Evropě sice na začátku tisíciletí klesala, s nástupem ekonomické krize ale tento trend skončil a nyní je zhruba na stejných číslech jako před 40 lety – Evropanů čelících chudobě je okolo 22 procent. Krize tak podle autorů studie neměla takový dopad, jak se všeobecně předpokládá.

SDÍLET