V KLDR se rozmáhá kapitalismus. Na černém trhu se obchoduje s jídlem i mladými dívkami

Ondřej Fér

17. 12. 2017 • 23:00

Sedm z deseti obyvatel Severní Koreje je závislých na státních dodávkách jídla. Stejný počet jich přitom neumře hlady jen díky tomu, že si mohou opatřit potraviny na černému trhu. Jeho význam pro prosté přežití lidí je tak velký, že proti němu režim přestal drasticky zasahovat.

Výživoví experti Organizace spojených národů spočítali, že Severokorejci potřebují ročně navíc jídlo za 76 miliard dolarů. Mezinárodní společenství tuto položku naplnilo do výše 42 miliard dolarů, je ale otázka, kolik jídla se opravdu dostane k prostým občanům KLDR a kolik zůstane ve spárech stranického aparátu, který v Severní Koreji tvoří stát ve státě.

Podle agentury Reuters značná část potravin, které stát centrálně rozděluje mezi lidi, skončí u lokálních stranických bossů. Ti je potom posílají na černý trh. A právě možnost nakupovat v prostředí tohoto státem tolerovaného pouličního kapitalismu dává lidem v KLDR možnost opatřit si potraviny, tvrdí Reuters.

Dvacet procent lidí v KLDR je na těchto trzích, kterým se přezdívá “jangmadang,” existenčně závislých. Státní aparát proti nim sice čas od času zasáhne a rozežene je, to ale nic zásadního neznamená. Trhovci se jen přesunou do jiné části města a neviditelná ruka trhu může dál krmit Korejce, kteří se kvůli restriktivní politice Kim Čong-una potácejí na hranici hladomoru.

Na trzích se neobchoduje jen s potravinami. K dostání je elektronika, obvykle zastaralé kousky z Číny. Koupit se dá vybavení domácností, nejčastěji vyřazené kousky z bytů severokorejských aparátčíků a papalášů. Pokud ale mluvíme o fungování “jangmadangu,” musíme mít v patrnosti, že ne vždycky jde o peníze. Část transakcí se na černém trhu odehrává na úrovni výměnného obchodu. A není ani v nejmenším vyloučeno, že zejména vesničané, kteří přicházejí obchodovat na trh do měst, jako protihodnotu přihazují také svoje děti. Zejména hezké mladé dívky jsou komodita, která v prostředí totalitního státu vynáší.

Park Mi-jon, uprchlík z KLDR, pro deník Washington Post popsal, že v prostředí černého trhu se rodí nová generace mladých Severokorejců. “Jsou tvrdí, bezohlední a dokáží obchodovat,” tvrdí Park Mi-jon.

Tato “generace jangmadangu” v něčem připomíná někdejší československé veksláky. Stejně jako oni i tito mladí lidé z KLDR potenciálně představují základ budoucí podnikatelské vrstvy Severní Koreje. To ale předpokládá, že v KLDR dojde k významné změně režimu. Stejně tak se může stát, že se režim rozhodne proti černým trhům a jejich hybatelům drasticky zasáhnout. A v tom případě lidé z jangmadangů stráví zbytek života jako čísla v seznamu vězňů v některém z mnoha severokorejských koncentračních táborů.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

SDÍLET