V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se účastnily tisíce lidí

Tisíce lidí dnes dorazily na demonstraci proti odchodu Británie z Evropské unie, která se konala v Londýně. Někteří z demonstrantů byli oblečení v modré a žluté barvě, nesli prapory EU, další pak transparenty vyzývajícími k odstoupení od brexitu, napsala agentura AP.

Podle organizátorů cílem akce bylo spojit, přehodnotit a odmítnout plány konzervativní vlády na brexit do roku 2019. Poslanec Liberálních demokratů Ed Davey řekl demonstrantům, je v „rozpacích“ z vyjednávacího postoje Británie. Další z řečníků požadovali, aby měli Britové šanci hlasovat o brexitu znovu poté, co budou dokončena jednání.

Britové v EU nakonec zůstanou, žádný brexit nebude, myslí si bývalý britský ministr

Demonstranti pochodovali centrem Londýna na Parlamentní náměstí. Někteří měli oblečená trička s nápisem Remoaner až do smrti. Remoaner je označení pro osobu, která odmítá výsledky referenda. Pochod se uskutečnil před pondělním zasedáním britské Dolní sněmovny, na kterém se má ve druhém čtení hlasovat o návrhu zákona, který se stane základem právní odluky Británie od Evropské unie.

Merkelová pozvala milion uprchlíků, vede to k vraždám, můžou kdykoliv do Česka, říká Mach

Jedna z účastnic pochodu v modrém baretu se žlutými hvězdami řekla BBC, že se připojila ke shromáždění, protože ji myšlenka brexitu zneklidňuje. „Roky jsem žila a pracovala v Evropě a milovala ji. Celý můj život byl evropským životem. Můj manžel podniká v Evropě. Pracovali jsme roky na vybudování tohoto podnikání. Co se s tím stane?“ řekla.

Britové se vyslovili pro odchod z EU v referendu v červnu 2016. Jednání o opuštění unie však pokračují velmi pomalu. Podle současného harmonogramu by Británie měla EU opustit v březnu 2019.

SDÍLET
sinfin.digital