V pasti drog a prostituce. Nezletilí běženci se v Řecku prodávají na ulici

Na Viktoriině náměstí v Aténách se každý den odehrávají šokující a drsné příběhy o prodejném sexu a zneužívání.  Prostituce na tomto místě vždy existovala. V poslední době začala bujet kvůli velkému množství běženců z Blízkého východu. Do sítě se chytilo mnoho nezletilých bez doprovodu - především chlapců. Březnová dohoda mezi Tureckem a EU o výměně migrantů je uvěznila v pasti. 

Nejdříve dojde k očnímu kontaktu, pozdravu nebo požádání o cigaretu. Na lavičce tiskne starší muž mladíkovi rameno. Jiní postávají ve skupinkách a zvažují své možnosti, popisuje atmosféru reportérka CNN.

„Je to hra,“ vysvětluje sociální pracovník Tassos Smetopoulos. „Jsou tu starší muži, kteří nabízejí ubytování, oblečení nebo jídlo. Ale mladí chtějí peníze, aby se ilegálně dostali do Evropy.

„Nedělám to, protože se mi to líbí. Kdybych chtěl dělat něco, co se mi líbí, chodil bych s holkou, jenže nemám peníze, a tak nemám na výběr.“

Jedním z takových chlapců je i sedmnáctiletý Ali z Afghánistánu. Přišel do Evropy za vidinou vzdělání, doufal, že by se mu časem podařilo dostat do Evropy i matku. Přicestoval s 270 eury, neměl kam složit hlavu a dostal se do prostředí plného drog a prostituce. Realita vlastního života ho rozdrtila. Nyní je závislý na drogách a penězích od svých klientů.

„Říkal jsem si, podívej se na sebe, přisel jsi do Evropy, co byl tvůj cíl?“ začíná své vyprávění. „Nedělám to, protože se mi to líbí,“ pokračuje. „Kdybych chtěl dělat něco, co se mi líbí, chodil bych s holkou, jenže nemám peníze, a tak nemám na výběr,“ vypráví.

Stejně jako mnoho jeho kamarádů i on pravidelně zamíří do blízkého parku, kde uzavírá obchod s místními muži. Ceny se různí. „Někteří nabízejí 3 eura, jiní sto, někteří 80 eur. Já nechodím s nikým za méně než 60 eur,“ vysvětluje.

Na trávě u chodníku se válejí obaly od kondomů.

„Když zajdete hlouběji do parku, přijdou a někteří sundají kalhoty, takže můžete vidět jejich zadky,“ říká. „Někteří k tobě přijdou, mluví s tebou, ukážou ti peníze, takhle to chodí,“ dodává Ali. Někteří muži je vezmou na diskotéku a pak k sobě domů.

Ali se prodává každý den za poslední tři nebo čtyři týdny. Peníze a možnost lehnout si do teplé postele je příliš dobrá, než aby ji odmítl.

„Někteří tě vezmou domů, dají ti oblečení a všechno, co bys chtěl,“ říká.

„Chovají se k tobě, jako bys byl jejich manžel nebo partner. Dají ti 200, 300 400 eur.“

„Je to těžké. Jak může někdo být někdo jen tak s jiným mužem? Ti muži jsou zvrácení. Je jedno, jak často to dělám, nestává se to snazším,“ vypráví.

Naděje běženců se obrací k pašerákům lidí, kteří se v parku také pohybují. Ti jim slibují, že je dokáží dostat do západní Evropy a získat azyl. Samozřejmě pokud jim za to zaplatí tučnou sumu.

„Je to šokují pro nás, pro mě i pro vás,“ říká Smetopoulos. „Ale pro ně (klienty a pašeráky) je to jako čerstvé maso. Je velmi snadné zneužívat zoufalé lidi,“ míní.

Prostituce nezletilých vzrostla poté, co v březnu Turecko a EU uzavřely dohodu „jeden za jednoho“.

Podle smlouvy Turecko bude přijímá zpět migranty, kteří překročili hranice Řecka přes Turecko, na oplátku přijímá unie stejný počet uprchlíků, kteří jsou nyní v Turecku. Dohoda ale uvěznila desítky tisíc běženců v Řecku, které je nedokáže ubytovat. Podle řecké vlády je mezi těmi, kteří čekají na místo v ubytovně, přibližně 1200 nezletilých bez doprovodu. Ve skutečnosti je číslo ale mnohem vyšší.

Mnoho běženců se nenahlásilo u úřadů, protože se bojí, že by je po strastiplné cestě poslali zpět. Evropská unie totiž prohlásila země jako Afghánistán za bezpečné.

Podle vyjádření řecké policie nemají žádná hlášení o nezletilých bez doprovodu, kteří se účastní obchodu se sexem v oblastech, které redakce CNN navštívila. Policisté ale připustili, že o problému vědí a pracují na řešení situace.  

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v prohlášení uvedl, že by měly úřady zajistit bezpečí a ochranu nezletilých.

Mezitím teenageři jako je Ali pokračují v „této práci“ i přes ponížení, které obnáší. Odpovídá na všechny otázky. Když se ho reportéři zeptají na to, zda se své matce svěří s tím, čím si musí projít, rozpláče se. „Budu plakat,“ vzlyká. „O mámě mluvit nechci.“

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital