Válka na Ukrajině testuje transatlantické přátelství. Evropa si stěžuje, že z ní Washington profituje

E15 Premium, Pavla Palaščáková

E15 PREMIUM | Od amerického prezidenta Joea Bidena se čekalo, že napraví trhliny ve vztazích Washingtonu s Evropou, které způsobil jeho předchůdce Donald Trump. Nakonec však v půli svého mandátu stojí na prahu obchodní a dotační války se spojenci zpoza Atlantiku. Část evropských zemí si stěžuje na to, že starý kontinent ve válce strádá, zatímco mu Spojené státy draze prodávají energie a neférově zvýhodňují svůj průmysl.

Po začátku ruské invaze se zdálo, že Evropa bude Spojeným státům vděčná za masivní pomoc Ukrajině a podporu při diverzifikaci energetiky. Postupně však přibývalo kritiky vůči Washingtonu, nejhlasitěji se ozývají představitelé Francie.

„Severoamerická ekonomika se rozhoduje na základě atraktivity, což respektuji. Ale vytváří dvojí metr s nižšími cenami energií na domácím trhu, zatímco do Evropy prodávají zemní plyn za rekordní ceny,“ postěžoval si už koncem října podle Bloombergu francouzský prezident Emmanuel Macron. „Kromě toho umožňují, aby státní pomoc v některých odvětvích dosáhla až osmdesáti procent, zatímco zde je zakázána – tak získáte dvojí metr,“ dodal.

Hlavním problémem jsou pobídky ke koupi amerických elektromobilů

Z Evropy dokonce zaznívá, že válka je pro Washington výhodná. „Faktem je, že když se na to podíváte střízlivě, jsou USA zemí, která z této války nejvíce profituje, protože prodávají více plynu za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní,“ řekl serveru Politico nejmenovaný vysoce postavený zdroj z EU. „Amerika by si měla uvědomit, že se názor veřejnosti v mnoha evropských zemích posouvá,“ varoval.

sinfin.digital