Válka se přelévá k Baltu. Rusko tam má zranitelný Kaliningrad, NATO strategický koridor

E15 Premium, Pavla Palaščáková

E15 PREMIUM | Litevská částečná blokáda Kaliningradu je podle některých názorů možná největším mezníkem od začátku války na Ukrajině. V citlivé oblasti společné hranice je totiž velmi zranitelné jak Rusko, tak Severoatlantická aliance. Ruské pohrůžky vůči pobaltskému státu zatím zůstávají vágní, riziko eskalace situace ale není zanedbatelné. Vilnius proto žádá o celounijní podporu proti ruské hrozbě.

„Podle našeho názoru by bylo správné říct, že je to záležitost EU – nikoli Litvy,“ řekla litevské stanici LRT poradkyně prezidenta pro zahraničněpolitické otázky Asta Skaisgirytėová. Hlava státu Gitanas Nausėda proto avizovala, že tuto záležitost nastolí na summitu, který začal v Bruselu ve čtvrtek.

„Protože je to aktuální téma v našich životech a protože Rusko pohrozilo Litvě celou řadou odvetných opatření v rámci provádění sankcí EU,“ vysvětlila Skaisgirytėová. Není podle ní spravedlivě, že Kreml vystupuje jen proti Vilniusu, když se na postizích shodla celá sedmadvacítka.

Rusko hrozí odvetou

Litva minulý týden zakázala převážet do ruské exklávy u Baltského moře po železnici zboží, na které se vztahují unijní sankce. V úterý embargo rozšířila i na silniční přepravu a na běloruské hranici začala kamiony vracet zpátky. Rusko tyto kroky přijalo velmi nelibě. V úterý tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev vzkázal, že Litevci pocítí následky.

sinfin.digital