Velké problémy ve velké Číně. Investoři stahují peníze ze země rekordním tempem

Číně se nedaří zastavit odliv peněz ze země, které si stahují zahraniční firmy. Místní měna juan se tak ocitla pod největším tlakem za posledních pět let. V kombinaci s pomalejším růstem ekonomiky se jedná o koktejl, který zemi může dostat do velkých problémů, shodují se ekonomové a investiční banky napříč celým světem.

Čínská centrální banka se snaží prudkému oslabování juanu bránit prostřednictvím výprodeje dolarů ze svých rezerv. Ty se přitom ztenčily za poslední měsíc o zhruba 70 miliard dolarů a klesly až na 3,05 bilionu dolarů, což je nejnižší úroveň od roku 2011. Podle analytiků se zásoby tenčí dvakrát rychleji, než čekal trh. K současné situaci bezpochyby přispěly i výroky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Čínu opakovaně označil za „manipulátora“ s vlastní měnou a není zdaleka nemožné, že mezi USA a Čínou se schyluje k obchodní válce.

Osobností roku je Donald Trump.

Za výprodejem dolarů z čínských rezerv stojí jednoduchá logika. S tím jak klesá hodnota juanu, rostou náklady na správu čínského dluhu, který je z velké části právě v dolarech. Čínský dluh je v současnosti na úrovni 280 procent HDP, přičemž v roce 2008 představoval 150 procent HDP. „V jádru všech problémů se nachází snaha státu i nadále podporovat státem vlastněné společnosti včetně oceláren či těžebních společností. Boom na trhu s bydlením je už dlouho neudržitelný, místní vlády ale i přesto pokračují v kupení dluhů. V bankách se hromadí špatné úvěry, zombie společnosti ale nebankrotují,“ cituje internetový server Patria.cz investičního bankéře Williama Rhodese.

Slábnoucí juan zesiluje odliv peněz zahraničních investorů ze země. A to do takové míry, že Čína větší transakce schvaluje. To sice dělala i v minulosti, ale v současnosti se množí zprávy, že některé převody finančních prostředků neschválila. Podle deníku Financial Times se to týká především firem, které sídlí v Šanghaji, komerčním centru země. Tamní regulátoři schvalují všechny převody nad pět milionů dolarů. Pokud to neumožní, je ohrožená nejen výplata dividend zahraničních vlastníků, ale například i splátka některých úvěrů, které si firmy vzaly na podnikání v Číně.

Kdo nahradí šéfa hradního protokolu Forejta?

Hospodářské komory Evropské unie a Spojených států už začaly proti kapitálovým omezením protestovat. „Mám obavy, jaké bude mít dopad tato zátěž na naše členské firmy. Pokud jde o schopnost převádět peníze do zahraničí,“ uvedl šéf Americké obchodní komory v Číně James Zimmerman. Ten je zatím jedním z mála představitelů byznysu, který o problémech v Číně mluví veřejně. Ostatní se vyjadřují mimo záznam.

Omezení převodu peněz ale zřejmě nejsou poslední regulací z čínské strany. Peking už zavedl i omezení pro dovoz zlata a plánuje zavedení restrikcí v případě fúzí a akvizic. Cíl je stejný. Zastavit úprk investorů z Číny.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital