„Vítejte v pekle," přivítali britského ministra v Evropském parlamentu

Info.cz

Britský ministr pro brexit David Davis se v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku dočkal chladného přijetí. Slovy „Vítejte v pekle" ho ve své kanceláři přijal Guy Verhofstadt, hlavní zástupce europoslanců v jednáních o brexitu.

Nálada v místnosti se během jednání ve Štrasburku zlepšila. Oba se shodli, že by Spojené království mělo vystoupit z unie před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Vážná jednání by měla začít příští rok v květnu, napsal server Politico.

„Shodli jsme se, že proces musí začít co nejdříve to bude možné a skončit před začátkem voleb do Evropského parlamentu.  Časové rozmezí pro jednání je zhruba 14 až 15 měsíců, buďme upřímní,“ řekl Verhofstadt.

Pro Verhofstadta bude důležité chránit tzv. čtyři svobody. Davis se od bývalého belgického premiéra dozvědel, že přístup na evropský jednotný trh nemůže být oddělen od volného pohybu osob v unii.

Ujistil ale veřejnost, že cílem jednání je docílit úzkého partnerství mezi EU a Spojeným královstvím, které je v zájmu všech obyvatel. Podle něj by mělo toto období dát prostor k práci na reformované a efektivní EU.

Dalším cílem je pak chránit práva těch, kteří v referendu hlasovali pro setrvání v EU.

Manfred Weber, šéf největší parlamentní strany Evropské lidové strany, britskou vládu kritizoval.

„Neslyšel jsem nic nového o tom, jak to chce britská vláda řešit (brexit),“ řekl novinářům po setkání s Davisem. „V nadcházejících týdnech se musíme podívat na to, jak bude probíhat vyjednávací proces. Potřebujeme jasné stanovisko britské vlády. „Britové mají silný zájem na tom udržet si jakýsi vztah k jednotnému trhu, udržet silné vazby k jednotnému trhu, jak to chtějí udělat? To je stále otevřené téma,“ prohlásil. 

sinfin.digital