Vládní demokraté propadli v místních volbách na Tchaj-wanu, zvítězili čínští komunisté a trollové

Sinopsis

25. 11. 2018 • 12:03

Tchajwanská vládní Demokratická pokroková strana dnes utrpěla významnou porážku v místních volbách. Premiér William Lai už nabídl rezignaci, prezidentka Cchaj Jing-wen ji ale odmítla přijmout. Již před volbami panovaly obavy z ovlivnění výsledků pročínskou propagandou na sociálních sítích, která strání konkurenční straně Kuomintang.

Tchajwanci volili starosty šesti oblastí: Tchaj-peje, Nové Tchaj-peje, Tchao-jüanu, Tchaj-čungu, Tchaj-nanu a Kao-siungu. Vybírali i třináct krajských zastupitelů, zhruba 900 komisařů a 56 domorodých zástupců, téměř 2300 místních zastupitelů a více než 7 700 starostů čtvrtí.

Prezidentka Cchaj Jing-wen již před hlasováním tvrdila, že čínská snaha ovlivnit výsledky ve prospěch Kuomintangu je mnohem horší, než veřejnost vůbec tuší. Tchajwanská vláda se dokonce před volbami obrátila o pomoc na Spojené Státy. Antonio Čang, viceprezident Asociace čínské kultury (GACC), navštívil tento týden Washington. Listu Asia Times k tomu řekl: „Jsem ve Washingtonu proto, abych mluvil o čínském vměšování do našich voleb. Hrají tady stejnou hru jako Rusové na Krymu.“

Podle zprávy, kterou v USA představil, Peking financoval výrobu fake news a připravoval cílené kampaně proti kandidátům Demokratické pokrokové strany.

Peking považuje Tchaj-wan za odtrženeckou provincii, která mu patří. Ostrov se prozatím snaží získat pomocí vlivových a hybridních operací, aby nemusel riskovat nejistý vojenský zásah. Vojensky obsadit ostrov je totiž nejen logisticky obtížné, ale také by to pravděpodobně vyvolalo regionální konflikt. Jak píše pro online magazín The Diplomat J. Michael Cole: „Strategie, kterou používají (vůdci z Pekingu), má dvě fáze. Nejprve zaplaví tchajwanské hospodářství čínskými investicemi a poté si zajistí, aby se jejich lidé dostali na důležité politické posty“.

Tchaj-wan před devíti lety v rámci smlouvy o ekonomické spolupráci ECFA zpřístupnil pro čínské investory 205 průmyslových odvětví. Později přidal ještě dalších 42. Tím se ostrov otevřel čínskému byznysu, ale i politickým zájmům. Ředitel tchajwanských tajných služeb Leu Wen-jong však konstatoval, že problém je mnohem hlubší než masivní čínské investice do ekonomiky a médií. „Náš úřad registruje už 33 pokusů o vměšování do voleb, stopy vedou do Pekingu,“ konstatoval.

Ředitel Leu také deníku Liberty Times potvrdil, že peníze na financování diverzních akcí pocházejí z Oddělení pro tchajwanské záležitosti Státní rady Čínské lidové republiky.

Na Tchaj-wanu údajně fungují i takzvané trolí farmy („China troll faktory“), které se specializují na vytváření fake news na platformách jako je Facebook, Weibo, YouTube, Twitter i dalších. Tchaj-wan je ve srovnání s ostatními zeměmi nejčastějším cílem hackerských útoků. Více než 80 procent obyvatel má Facebook a je na něm aktivní. IT analytici pak upozorňují, že je napadán nejčastěji hackery na světě. Systém podle Taiwan News funguje následovně: „Čínská státní média jako Global Times, Straits Today a Taihai Net nejprve zveřejní fake news k vybraným tématům, čínští trollové pak dezinformaci pošlou dál prostřednictvím Facebooku, LINE, YouTube a populárního tchajwanského voicechatu Push to talk“.

Deník Liberty Times v této souvislosti informuje o tom, že Čínská lidová armáda disponuje „strategickou podpůrnou silou“, která se mimo jiné specializuje na kybernetické útoky. Údajně jde až o 300 tisíc specialistů. Další až dva miliony lidí jsou členy tzv. 50 haléřové armády. Jde o trolly, kteří za drobnou finanční odměnu píší na sociální sítě komentáře podporující politiku čínské komunistické strany. Podle deníku Taiwan News byly sítě a účty tchajwanské armády i spřízněných organizací napadeny v roce 2017 dokonce dvě stě milionkrát. Podle vojenských expertů byly cílem útoků mimo jiné i vojenské nemocnice. Hackeři se zajímají o lékařské zprávy a osobní data zaměstnanců armády, aby je mohli snáze vydírat a lépe přesvědčit ke spolupráci.

Místní volby na Tchaj-wanu jsou známé pod názvem “9 voleb v jednom”, a to kvůli hlavním devíti pozicím, které je ve volbách možno obsadit. Ačkoli jsou volby do místních zastupitelstev otázkou lokálních priorit, jsou také ukazatelem preferencí politických stran v následujících parlamentních volbách, tedy také důležitým signálem voličům.

Podle Taiwan Net podporuje komunistická Čína své politice více nakloněný Kuomintang prostřednictvím Tchajwanské komunistické strany (TCP). Důležitou roli hraje i již zmiňovaný Taihai Net, pobočka deníku Fujian Daily spadající pod fuťienskou filiálku čínské komunistické strany.

Práva gayů neprošla

Tchajwanští voliči v sobotním referendu odmítli legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Podle serveru BBC News toto rozhodnutí zasadilo ránu pověsti ostrova jako průkopníka v oblasti lidských práv v Asii.

Ještě důmyslněji pracuje s komunistickou propagandou na sociálních sítích platforma Common Media, která je vedená vysloužilým mafiánem Čchang An-loem přezdívaným Bílý vlk. Jeho pročínská strana CUPP je podporovaná komunistickým Oddělením pro práci na jednotné frontě (OPJF). Její členové se zapojují do komunit v buddhistických chrámech, zemědělských skupinách, charitativních organizacích nebo do spolků válečných veteránů. Partaj CUPP také využila ochlazení oficiálních kontaktů přes úžinu a slouží teď jako hlavní zprostředkovatel pro podnikatele, které chtějí investovat na čínských trzích.

Jak píše ve své analýze Jessica Dun pro Center for Advanced China Research, Čína má Tchaj-wan jako zkušební prostor, kde testuje své vlivové taktiky. Ty potom využívá i proti jiným zemím. Volby ve Spojených státech v roce 2016 ukázaly zranitelnost demokratických systémů. S využitím sociálních sítí a médií tak není vůbec nepředstavitelné, že Peking svou taktiku vyzkoušenou na Tchaj-wanu použije i v dalších zemích.

SDÍLET