Vládní demokraté propadli v místních volbách na Tchaj-wanu, zvítězili čínští komunisté a trollové

Sinopsis

Tchajwanská vládní Demokratická pokroková strana dnes utrpěla významnou porážku v místních volbách. Premiér William Lai už nabídl rezignaci, prezidentka Cchaj Jing-wen ji ale odmítla přijmout. Již před volbami panovaly obavy z ovlivnění výsledků pročínskou propagandou na sociálních sítích, která strání konkurenční straně Kuomintang.

Tchajwanci volili starosty šesti oblastí: Tchaj-peje, Nové Tchaj-peje, Tchao-jüanu, Tchaj-čungu, Tchaj-nanu a Kao-siungu. Vybírali i třináct krajských zastupitelů, zhruba 900 komisařů a 56 domorodých zástupců, téměř 2300 místních zastupitelů a více než 7 700 starostů čtvrtí.

Prezidentka Cchaj Jing-wen již před hlasováním tvrdila, že čínská snaha ovlivnit výsledky ve prospěch Kuomintangu je mnohem horší, než veřejnost vůbec tuší. Tchajwanská vláda se dokonce před volbami obrátila o pomoc na Spojené Státy. Antonio Čang, viceprezident Asociace čínské kultury (GACC), navštívil tento týden Washington. Listu Asia Times k tomu řekl: „Jsem ve Washingtonu proto, abych mluvil o čínském vměšování do našich voleb. Hrají tady stejnou hru jako Rusové na Krymu.“

Podle zprávy, kterou v USA představil, Peking financoval výrobu fake news a připravoval cílené kampaně proti kandidátům Demokratické pokrokové strany.

Peking považuje Tchaj-wan za odtrženeckou provincii, která mu patří. Ostrov se prozatím snaží získat pomocí vlivových a hybridních operací, aby nemusel riskovat nejistý vojenský zásah. Vojensky obsadit ostrov je totiž nejen logisticky obtížné, ale také by to pravděpodobně vyvolalo regionální konflikt. Jak píše pro online magazín The Diplomat J. Michael Cole: „Strategie, kterou používají (vůdci z Pekingu), má dvě fáze. Nejprve zaplaví tchajwanské hospodářství čínskými investicemi a poté si zajistí, aby se jejich lidé dostali na důležité politické posty“.

Tchaj-wan před devíti lety v rámci smlouvy o ekonomické spolupráci ECFA zpřístupnil pro čínské investory 205 průmyslových odvětví. Později přidal ještě dalších 42. Tím se ostrov otevřel čínskému byznysu, ale i politickým zájmům. Ředitel tchajwanských tajných služeb Leu Wen-jong však konstatoval, že problém je mnohem hlubší než masivní čínské investice do ekonomiky a médií. „Náš úřad registruje už 33 pokusů o vměšování do voleb, stopy vedou do Pekingu,“ konstatoval.

Ředitel Leu také deníku Liberty Times potvrdil, že peníze na financování diverzních akcí pocházejí z Oddělení pro tchajwanské záležitosti Státní rady Čínské lidové republiky.

sinfin.digital