Vládní krize na Slovensku: koalice zůstane, Matovič skončí. Ostatní řešení nejsou reálná, říká expert

Slovenský politolog Marek Rybář v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje příčiny současné slovenské vládní krize. Podle něj je evidentní, že hlavním viníkem nestabilního vládnutí je premiér Igor Matovič. Předčasné volby nicméně vylučuje, stejně jako vznik koalice na jiném půdorysu. Východiskem z krize je podle něj tedy jediný scénář. Pokračování současné vlády, ale s jiným premiérem.Matovič jako premiér podle mého názoru skončí. Ostatní řešení nejsou reálná. Je ale vyloučené, že by to mohlo fungovat i s Matovičem,“ nepochybuje Rybář.

Rok od voleb, které vyhrál Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), se vláda nachází v hluboké krizi. Jaké jsou příčiny? Může za to covid-19?

V žádném případě to není jenom covid-19, je to Matovič. Pokud si dobře vzpomínám, když jsme spolu mluvili loni po volbách, už tehdy jsem říkal, že OLaNO bude největší problém. Speciálně jsem tehdy mluvil o poslaneckém klubu a nevyzpytatelném chování Igora Matoviče. Takže tím největším problémem je OLaNO a hlavně premiér. On je absolutně neřízená střela.

Jak se to projevuje?

Je nepředvídatelný. A je fakt, že je v tom konzistentní. Až na to, že než se stal premiérem, nezastával žádnou výkonnou funkci. Několik let byl jenom opoziční poslanec. Nikdo s ním neměl zkušenost jako s člověkem, který má něco řídit. Jak jsem ale říkal, tyto sklony se projevovaly už dřív.

Můžete uvést příklad?

Vzpomínám si na dvě události. Tajně si nahrál kandidáta na prezidenta Radoslava Procházku, pak ho s tím politicky odstřelil. Což je vlastně jen těžko představitelné, že si nahráváte rozhovor se svým politickým partnerem. V předminulých volbách zase sestavil svoji kandidátku, aby potom některé své kandidáty nutil k tomu, aby šli na detektor lži. Není to tedy pouze jeho nepředvídatelnost, ale také – abych tak řekl – performance. A pokud se ukázalo, že lze touto metodou zaujmout voliče ve volbách, nyní se ukazuje, že je to absolutně nevhodné pro běžnou nebo nudnou každodenní politiku. 

Tím největším problémem je OLaNO a hlavně premiér. On je absolutně neřízená střela.

sinfin.digital