Vojáci a boháči. 10 klíčových členů Trumpovy vlády

Už jenom zhruba měsíc a půl zbývá do okamžiku, když se Donald Trump nastěhuje do Bílého domu a stane se 45. prezidentem Spojených států. Budoucí nejmocnější muž planety proto pilně sestavuje tým, se kterým bude vládnout. Zatím v něm převažují boháči a bývalí vojáci. 

1. James Mattis – ministr obrany 

Čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě. Jestřáb, který si díky kombinaci drsného vystupování a charismatu vysloužil přezdívku „Vzteklý pes”. Bojoval v Iráku a Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že armádu opustil relativně nedávno, bude Kongres kvůli jeho vstupu do vlády muset přijmout zvláštní zákon. Jedním z jeho kréd jako člena námořní pěchoty bylo: „Buď zdvořilý, buď profesionál, ale buď připraven zabít každého, koho potkáš.” 

Prvních 30 dnů s Trumpem: Všechno je jinak

2. Steve Mnuchin – ministr financí

Veleúspěšný bankéř. Podle kritiků „Forrest Gump” finanční krize, protože byl u všech průšvihů amerického bankovního sektoru. Má za sebou sedmnáctiletou kariéru v Goldman Sachs, potom šéfoval soukromému investičnímu fondu Dune Capital Management. 

3. Andy Puzder – ministerstvo práce

Američané nepochybně od Trumpa očekávají lepší pracovní příležitosti, než je práce v rychlém občerstvení. Právě to je ale specialitou muže, který bude ve vládě budoucího šéfa Bílého domu mít na starost zaměstnanost. Puzder je šéfem firmy CKE Restaurants, která provozuje několik řetězců rychlého občerstvení. 

4. John Kelly – ministr vnitřní bezpečnosti

Další bývalý generál a další jestřáb. Někdejší velitel pro vojenské operace ve Střední a Jižní Americe. Kritik současného prezidenta Baracka Obamy - nelíbily se mu jeho plány na uzavření věznice pro teroristy Guantánamo a nasazování žen v boji. Bude mít na starost jeden z nejspornějších Trumpových plánů - masové deportace nelegálních imigrantů a lepší ochranu hranice s Mexikem. 

5. Ben Carson – ministr pro bytovou výstavbu a rozvoj měst

Původně Trumpův soupeř z republikánských primárek, ve kterých se vybíral kandidát strany na prezidenta. Není to tak dávno, co říkal, že se na ministerskou pozici necítí, protože – stejně jako Trump – nikdy nezastával žádný úřad. Názor ale změnil. Jde o hluboce věřícího konzervativce, milionáře a bývalého neurochirurga. Jeho tým v roce 1987 jako první na světě oddělil siamská dvojčata, která k sobě byla srostlá lebkou. 

Haló, tady Miloš Zeman. Jak probíhají telefonáty špiček států?

6. Tom Price – ministr zdravotnictví 

Kongresman ze státu Georgia. Milionář, který má před sebou stejně jako John Kelly velký úkol. Bude mít na starost zrušení reformy zdravotnictví současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy. Bývalý ortoped, který chce do zdravotnictví vnést co nejvíce tržních prvků. Vystupuje proti potratům a jeho nominace vzbudila tvrdou kritiku ze strany demokratů.

7. Wilbur Ross  – ministr obchodu

Miliardář a uznávaný investor se zaměřoval na podniky v potížích. Pomohl formovat názory Trumpova volebního týmu na obchodní politiku, podle kterých dohoda o severoamerické zóně volného obchodu s Kanadou a Mexikem (NAFTA) a vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA.

8.  Jeff Sessions – ministr spravedlnosti

Vystudovaný právník v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti. Je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. S Trumpem, kterého v primárkách výrazně podporoval, sdílí názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA. Trump jej při ohlášení svého výběru označil za „právní mozek světové třídy", který obdivují právní odborníci.

9. Michael Flynn – poradce pro otázky národní bezpečnosti

Od roku 1981 sloužil v armádě a v letech 2012 až 2014 byl šéfem vojenské rozvědky DIA. Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát. Patřil k blízkým poradcům Trumpa v jeho předvolební kampani a byl ostrým kritikem Baracka Obamy.

10. Mike Pompeo – ředitel CIA

Bývalý voják, absolvent Harvardu a West Pointu je členem republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Od roku 2011 zasedá ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu.

SDÍLET
sinfin.digital