Volby měl za zbytečné, teď je chce vyhrát. Stranu Čaputové povede podnikatel, který nesnášel politiku

Adam Kotrbatý

13. 05. 2019 • 09:00

Politickou stranu, z níž vzešla nová slovenská prezidenta Zuzana Čaputová, povede muž, který ještě před pár lety na politiku nadával. Lídrem Progresivního Slovenska se stal podnikatel v IT sektoru Michal Truban. Averze k politice přitom není jediné, co u žhavého kandidáta na příštího premiéra zarazí.

Sjezd Progresivního Slovenska o státním svátku 8. května se nesl v duchu loučení. „Na vaší cestě už s vámi pokračovat nemůžu,“ pronesla v krátké zdravici zvolená prezidentka Čaputová, která byla během letošní kampaně tváří mladé strany. Od ledna loňského roku působila jako místopředsedkyně progresivistů. Po postupu do druhého kola volby se ale funkce vzdala, a když ve finále prezidentského duelu porazila Maroše Šefčoviče, odešla ze strany úplně.

„Progresivní Slovensko a Spolu dnes už nejsou malými stranami na začátku politické cesty, jako tomu bylo před rokem a půl, kdy jsem do Progresivního Slovenska vstupovala. Dnes už za sebou máte velké výsledky v komunálních volbách v Bratislavě a také obrovský podíl na mém výsledku v prezidentských volbách,“ pravila Čaputová.

Konec zakladatele urychlil i Kiska

Nástupkyně Andreje Kisky ale nebyla jediná, která se na sněmu loučila. Progresivisté, kteří vyhlížejí nejen volby do Evropského parlamentu, ale také parlamentní klání příští rok, přepřahali na postu předsedy. Zakladatel a dosavadní šéf Ivan Štefunko už po volbách oznámil, že ve funkci pokračovat nechce.

„Vždy jsem byl ten, který rozbíhal projekty. To znamená, že jsem uměl dát lidi dohromady, sehnat transparentní financování a položit základní plán,“ vysvětloval Štefunko v rozhovoru pro slovenský Denník N s tím, že nyní, když strana i kvůli spolupráci s další novou partají Spolu posílila, potřebuje získat novou energii a nového lídra.

Štefunko odmítá, že by za jeho odchodem bylo podezření, že firma, v níž měl čtvrtinový podíl, prodávala státu předražené služby. Na kauzu v únoru upozornil portál Aktuality.sk, jenž napsal, že Štefunkova společnost Monogram Technologies v roce 2013 uspěla v podezřelých eurofondových tendrech na vědu.

Přiznává však, že v jeho rezignaci hrálo roli rozhodnutí prezidenta Kisky vytvořit vlastní politickou stranu. Štefunko chtěl, aby Progresivní Slovensko reprezentovaly mladé neokoukané tváře, které „mohou být atraktivní volbou pro mnohé lidi proti nějakému subjektu poskládaného převážně z politických matadorů“. Pro pořádek, Kiska ještě jména svých spolupracovníků veřejně neoznámil, není tedy jasné, nakolik hodlá pracovat s ostřílenými politiky a jakou roli bude v jeho projektu hrát mladší generace.

Z libertariána progresivistou

Štefunko se bude věnovat programu progresivistů. Tváří, o níž mluvil, by měl být nový předseda Michal Truban. Na středečním sněmu získal 145 ze 155 delegátských hlasů, tedy 93,5 procenta. Truban je úspěšným podnikatelem v IT sektoru. Aby se naplno mohl věnovat politice, prodal nedávno svoji firmu WebSupport, kterou zakládal v 18 letech a vybudoval z ní největšího poskytovatele webhostingu na Slovensku.

Truban přitom na první pohled může u progresivistů působit až nepatřičně. Spíše levicovou stranu nyní povede člověk, jenž se v minulosti prezentoval jako radikální libertarián kritizující silný stát. „Tento hnusný a represivní stát mě obral o těžce vydělané peníze a omezoval mě svými přiblblými regulacemi,“ napsal do příspěvku na osobním blogu, v němž popisoval, proč se s libertariány rozešel.

On sám i další lidé z Progresivního Slovenska nyní zdůrazňují Trubanův názorový přerod. Lídr společné kandidátky PS a Spolu do Evropského parlamentu Michal Šimečka navíc pro Denník N dodal, že PS není čistě levicovým subjektem, ale kloubí postoje pravice i levice.

Navzdory tomu, že progresivistická ideologie má například v USA až socialistické konotace, Slováci se v tomto hlásí spíše k centrismu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Podobné výroky o spojení pravicových a levicových myšlenek říká i český premiér Andrej Babiš.

Truban považuje dělení na pravici a levici za přežitek. S trochou nadsázky se dá říct, že podobně v minulosti přistupoval i k politice jako takové. „Osobně si myslím, že jako lidé máte miliony účinnějších způsobů, jak ovlivňovat svoji budoucnost, než jít volit,“ napsal na slovenském diskusním fóru Kyberia. Že politiku nesnáší a považuje ji za jednu z nejhorších věcí na planetě, napsal Truban explicitně i v jednom ze svých nejčtenějších blogů, v němž popisoval cestu s prezidentem Kiskou do USA.

„V současnosti jsem ale skončil s podnikáním, dělal jsem Slovensko. Digital (projekt prosazující elektronizaci státní správy, pozn. redakce) a pochopil jsem, že sice zvenku umíme přinést zlepšení, ale systémové změny se dají udělat jen v politice. Mám důvod i motivaci do politiky vstoupit. Je náročnější než podnikání, ale zatím se mi to líbí,“ vysvětloval svůj další názorový posun pro web Refresher.

Koalici odmítal, vyjednávání jej zlomilo

Truban na sněmu Progresivního Slovenska vyslovil odhodlání vyhrát volby. Průzkumy to nevylučují, před progresivity je ale stále ještě mnoho práce. Podle šetření agentury AKO je koalice PS/Spolu se 13,7 procenty na třetím místě. Podobně silná je i ĽSNS neofašisty Mariana Kotleby (13,9 procenta) a pravicová SaS (13,1 procenta). Vede Smer, jenž má podle AKO 19,1 procenta, jeho výsledky ale postupně klesají.

Podmínkou úspěchu je ale v první řadě udržení koalice se Spolu. V dobách, kdy obě strany uvažovaly o samostatné kandidatuře, se pohybovaly kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu. PS a Spolu jsou dohodnutí na spolupráci v eurovolbách. O společném postupu v těch parlamentních teprve budou jednat.

I tady je přitom k vidění další z Trubanových obratů. Dříve byl ke koalici skeptický. Vyjednávání se Spolu, v němž se angažoval i Štefunko a lídr druhé strany Miroslav Beblavý, jej ale přesvědčilo, že minimálně v případě eurovoleb bude lepší kandidovat dohromady.

SDÍLET