Volební lídryně protiimigrační AfD opustila v přímém přenosu televizní debatu

Volební vůdkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová v úterý večer odešla z předvolební debaty, kterou živě vysílala veřejnoprávní televize ZDF. Předcházel tomu spor s generálním tajemníkem Křesťanskosociální unie (CSU) Andreasem Scheuerem, který chtěl vědět, jestli se politička AfD distancuje od svých kolegů. Někteří odborníci vnímají krok Weidelové jako úmysl, kterým chtěla upoutat pozornost.

Alexander Gauland, který je vedle Weidelové druhým volebním vůdcem strany, v srpnu prohlásil, že by bylo dobré zbavit se Aydan Özoguzové, která je zmocněnkyní německé vlády pro migraci a integraci.

Björn Höcke zase v minulosti hovořil o tom, že památník holocaustu v centru Berlína je "památník hanby", kvůli čemuž čelil problémům i uvnitř AfD, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou.

Babiš si musí dávat pozor na jazyk. Soud mu zakázal označovat Bison&Rose za lobbisty ovlivňující ČT

Scheuer právě Höckeho v úterní debatě označil za pravicového radikála, načež se Weidelová sebrala a opustila k hlasité nelibosti diváků televizní studio, v němž byli zástupci všech stran, které mají šanci dostat se do parlamentu. Později Weidelová zkritizovala jednu z moderátorek debaty Mariettu Slomkovou za údajně neprofesionální chování.

Mediální odborník Jo Groebel vidí za nečekaným postupem Weidelové volební taktiku, díky níž získá pro svou stranu další pozornost a navíc ji znovu postaví do role oběti, která se snaží bojovat proti etablovaným politickým stranám.

AfD má ve volbách 24. září velmi dobré šance dostat se poprvé do parlamentu. V aktuálních průzkumech má podporu kolem devíti až deseti procent voličů.

SDÍLET
sinfin.digital