Vpád na Ukrajinu se Vladimiru Putinovi nemůže vyplatit

Danielle Piatkiewicz

Na východní frontě klid. Momentálně. Za posledních pár týdnů se však situace kolem ukrajinské hranice, kde Rusko shromáždilo na sto tisíc vojáků, vyhrotila až do bodu geopolitického rizika. Činitelé USA a Evropské unie varovali, že k ruské invazi může dojít každou chvíli.

Spojené státy odpověděly tím, že vyslaly do Evropy svou jedničku, ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, aby zmírnil napětí, a zároveň potvrdily hrozby prezidenta Joea Bidena, co se stane, pokud Rusko vstoupí na území Ukrajiny. Biden varoval, že na invazi nebo jen překročení hranice ruskými jednotkami Spojené státy, jejich partneři a spojenci tvrdě odpoví.

Při druhém kole diplomatických jednání v pátek se Blinken a ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov pokusili situaci uklidnit. Blinken na tiskové konferenci řekl: „Nečekali jsme dnes žádný zásadní průlom, ale věřím, že jsme na jasnější cestě, pokud jde o vzájemné chápání starostí a postojů obou stran.“

Lavrov trval na tom, že Rusko invazi nechystá a jednotky podél hranice neshromažďuje. Požaduje ovšem, aby NATO ukončilo svou činnost ve střední a východní Evropě, zvláště pak na Ukrajině, a žádá závazek, že Ukrajina nikdy nevstoupí do této vojenské aliance.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • S kým v Evropě jednal americký ministr zahraničí?
  • Čeho dosáhl?
  • Jaké jsou pozice klíčových hráčů?
  • A o co jde Putinovi?
sinfin.digital