Vražedný víkend v USA: rasista postřílel v Texasu 20 lidí, devět obětí střelby hlásí Ohio

rok

Naše newslettery rozesíláme každý týden

04. 08. 2019 • 11:02

Dvacet mrtvých a 26 zraněných. Taková je bilance sobotního masakru v taxaském městě El Paso. Jednadvacetiletý střelec, který vraždil útočnou pušku v nákupním centru, se po příjezdu policie vzdal.

Spojené státy zažily v sobotu další hrůzný den. Jednadvacetiletý muž povraždil v obchodním centru v texaském městě El Paso 20 lidí. Podezřelý běloch Patrick Crusius byl podle policie rasista a stoupenec teorie o nadřazenosti bílé rasy. Kromě vražd bude zřejmě obžalován i ze zločinu z nenávisti.

Policie tak soudí dle čtyřstránkového manifestu, který podezřelý zveřejnil na internetu, a v němž obviňuje hispánské obyvatelstvo ze zabírání pracovních míst Američanů i z podle něj nepřijatelného míšení kultur. Podpořil také vraždění v novozélandském městě Christchurch, kde další pravicový extremista zabil 51 lidí.

„Zprávy jsou velmi špatné, mnoho mrtvých. Spolupracujeme s místními úřady, hovořil jsem s guvernérem. Bůh s Vámi všemi," napsal včera na Twitteru americký prezident Donald Trump.

„Je nejvyšší čas jednat a ukončit epidemii násilí související se zbraněmi," napsal na twitteru favorit demokratických primárek Joe Biden. „Tato epidemie násilí neskončí, dokud neporazíme zbrojní lobby a neprosadíme přísnější a lepší zákony o držení zbraní," doplnil starosta New Yorku Bill de Blasio.

Dosavadní pokusy uzákonit přísnější kontrolu zbraní ale vždy skončily v Kongresu - zatímco demokraté je marně prosazovali, republikáni je přehlasovali. Mocná zbrojní lobby se může opřít i o podporu Bílého domu. 

Agentura Reuters uvedla, že sobotní útok v El Pasu byl osmým nejhorším masakrem střelnou zbraní v moderní historii USA. Při tom vůbec nejkrvavějším v roce 2017 usmrtil čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock při střelbě na účastníky koncertu v Las Vegas 58 lidí.

Glendon Oakley, jeden ze svědků, právě nakupoval sportovní vybavení v sousedním nákupním centru. Do obchodu náhle vběhlo dítě a tvrdilo, že ve Walmartu někdo střílí. Nikdo ho nebral vážně, říkal Oakley, pak ale zaslechl dva výstřely. „Myslel jsem jen na to, jak dostat děti pryč," líčil CNN.

Zatímco policie ještě vyšetřuje, zda šlo skutečně o zločin z nenávisti, texaský guvernér Gregg Abbott už oznámil, že střelec z něj bude obžalován: „Je to nechutné a nepřijatelné, tohle není Texas. Aniž bychom viděli všechny důkazy, zdá se, že to byl zločin z nenávisti,“ řekl guvernér televizi CNN.

Ke střelbě došlo v sobotu dopoledne amerického času v nákupním centru Walmart. V budově bylo v té době nejméně tisíc lidí a asi stovka prodavačů. Mladík v brýlích a černém tričku měl útočnou pušku a bez váhání střílel po každém, kdo mu přišel do cesty.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador oznámil, že mezi mrtvými jsou i tři občané Mexika. 

Asi sedmisettisícové město El Paso leží na hranicích s Mexikem, na druhé straně hranice je více než milionové město Ciudad Juárez. 

Devět obětí v Daytonu

Hned v neděli ráno amerického času došlo k dalšímu masakru ve městě Dayton ve státě Ohio. Neznámý pachatel zahájil střelbu před barem Ned Peppers a zavraždil devět lidí, dalších 16 lidí utrpělo zranění.

Během incidentu zahynul i střelec, kterého usmrtili policisté. „Když začala střelba, opětovali jsme ji a rychle jsme to ukončili," píše se v prohlášení daytonské policie. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.