Vůči Rusku a Číně je třeba opatrnost, shodují se experti. Aktivitám špionů se dá čelit

Adam Kotrbatý

03. 12. 2018 • 19:30

V pondělí zveřejněná výroční zpráva BIS varuje před nárůstem aktivit ruských a čínských špionů na českém území. Na rozpínavost velmocí upozorňuje i výroční zpráva Vojenského zpravodajství. Text BIS je až nezvykle otevřený a kritizuje i některé politiky. Podle expertů oslovených redakcí INFO.CZ je opatrnost vůči Rusku a Číně na místě. Je také potřeba posilovat odolnost společnosti proti zahraničním vlivům.

Na zprávu o činnosti BIS za rok 2017 se čekalo zhruba o dva měsíce déle, než je zvykem. Výsledek je ale na veřejný dokument zpravodajských služeb nezvykle kritický, obzvlášť v kapitole, která se věnuje kontrarozvědné činnosti.

„Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů, zejména politiků a státních zaměstnanců, k neutajovaným, ale interním, neveřejným informacím,“ píše se v části zprávy, která se zaměřuje na ruský vliv v Česku.

BIS konstatuje, že Česko bylo cílem ruských snah zaměřených proti Evropské unii a NATO. Zároveň dodává, že Češi často věnují pozornost marginálním problémům, zaměřují se na detaily a nechápou ruskou hybridní strategii jako komplexní systém.

„Také ve strategických dokumentech české vlády je Rusko zmiňováno jako aktér, který destabilizuje evropské struktury. Kontakty mezi Českem a Ruskem jsou de facto zmrazené, kontakty pana prezidenta jsou jeho osobními aktivitami. Rusko má v ČR své osobní zájmy a je třeba si na něj dávat pozor,“ přibližuje pro INFO.CZ současnou realitu česko-ruských vztahů odborník na Rusko z Institutu mezinárodních studií FSV UK Jan Šír.

Rusům se v Česku pohybuje dobře

Šír se s BIS vesměs shoduje na cílech ruských snah. Česko je pro Rusy zajímavé tím, že je zakotvené v Evropské unii a NATO, a skrze nálady společnosti a politických špiček se Kremlu může podařit zmíněné instituce destabilizovat. To by potenciálně mělo vliv na rozhodování o zásadních věcech typu reakce na dění na Ukrajině či případné rušení sankcí.

„Česko je pro Rusy zajímavé i proto, že se jim tady pohybuje velmi dobře, mohou odsud šířit své aktivity do dalších západních zemí, jako jsme to viděli například v kauze Skripal. Dnes už s jistotou víme, že útočníci nějakou dobu pobývali v Česku. Klíčovou otázkou nyní je, zda ruské státní společnosti pustíme k některým strategickým projektům, narážím například na zmiňovanou dostavbu jaderných elektráren,“ dodává.

Zatímco BIS kritizuje české politiky za lehkovážný přístup k informacím, Šír se domnívá, že řada úřadů pracuje tak, jak má. Problém vidí v konkrétních politicích, například zmíněném chování prezidenta Miloše Zemana, který s ruskými politickými špičkami udržuje kontakty navzdory krokům Moskvy ve světě. Podle něj je potřeba posilovat odolnost české společnosti proti vnějším vlivům.

„Ruské aktivity nejsou zatím vojenského typu, takže se jim dá čelit například snižováním korupce, omezováním prostoru pro působení ruských agentů, podporováním mezinárodní institucí, v nichž jsme ukotvení a posilováním vlastní obranyschopnosti,“ domnívá se Šír.

Na velký prostor, který tu ruští špioni dostávají, upozorňuje i BIS. Ta v tomto kontextu zmiňuje situaci na ruské ambasádě, která se i v médiích mnohokrát objevila v souvislosti s nadměrným počtem zpravodajců pobývajících v Česku pod hlavičkou ruské diplomacie. Ruský diplomatický sbor označuje česká rozvědka za nejvýznamnější zdroj rizika kontaktu se zpravodajským důstojníkem cizí moci a „nátlakovou pákou na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky“.

BIS v tomto kontextu připomíná i nepoměrně menší diplomatickou misi Česka v Moskvě. Počty českých diplomatů v Rusku a obavy z omezení funkčnosti českého zastoupení hrají roli i v konkrétních politických krocích. Kreml praktikuje politiku reciprocity, kdy na vyhoštění diplomatů reaguje tím, že sám vyhostí stejný počet zástupců druhého státu. Vláda s tímto problémem musela pracovat například letos na jaře, když se rozhodla vyhostit trojici Rusů jako trest za pokus o vraždu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

Čínská efektivita

Druhou zemí, před kterou BIS varuje, je Čína. Ačkoli Peking neposiloval množství zpravodajců operujících na českém území, ti stávající byli daleko výkonnější.

„Na území ČR či proti českým zájmům nepůsobily nepřátelsky jen čínské zpravodajské služby. K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali i kariérní čínští diplomaté. V tomto kontextu je nutné konstatovat, že čínský přístup je de facto stejně hybridní jako ruský, hrozbu může představovat zpravodajský důstojník stejně jako kariérní diplomat či byznysmen,“ píše se ve výroční zprávě.

Sinoložka z Ústavu Dálného východu FF Olga Lomová pro INFO.CZ vysvětluje, že Česko je pro Čínu zajímavé jako členská země EU. S ohledem na svoji komunistickou minulost představuje potenciální příležitost prosazovat své globální zájmy například na poli Evropské unie.

Pekingu se v uplynulém roce podařilo zvýšit svoji schopnost ovládat čínskou komunitu v Česku. Čínské aktivity podle BIS představují riziko i v oblasti ekonomické a vědecko-technické rozvědky. „Čína disponuje téměř neomezeným kapitálem, který je schopna nabízet zahraničním firmám výměnou za přístup k duševnímu vlastnictví, anebo vstup na zahraniční trhy.“

V tomto kontextu BIS upozorňuje na čínský desetiletý plán rozvoje Made In China, který jako nebezpečný vnímají i Spojené státy. Vojenská rozvědka dodává, že pro Peking je klíčová i iniciativa Pásu a stezky, jež spočívá v budování vazeb a sfér čínského vlivu.

Revize nefunkční ekonomické diplomacie

Jak připomněl projekt Sinopsis, s iniciativou Pásu a stezky souvisí také korupční kauza šéfa neziskového křídla CEFC Patricka Ho. Ten měl uplácet představitele OSN včetně předsedy Valného shromáždění OSN a několika prezidentů. U soudu je i kvůli praní špinavých peněž.

Právě CEFC vyzdvihoval prezident Miloš Zeman jako průkopníka čínských investic v Česku. Její někdejší předseda Jie Ťien-minh je navzdory jarnímu zmizení a údajnému vyšetřování čínskými orgány stále prezidentovým poradcem.

Projekty CEFC v Česku však dopadly neslavně a po zmizení Jie Ťien-minha se dostaly do potíží. Její aktivity a majetky čítající například Pivovary Lobkowitz, nemovitosti nebo fotbalovou Slavii Praha následně převzala společnost CITIC.

„CITIC jako otevřeně státní společnost dělá dál to, co se dříve snažil dělat zdiskreditovaný CEFC – vytvářet podmínky výhodné pro čínský stát, zejména v politické rovině,“ říká Lomová, podle níž je nyní třeba revidovat současné pojetí ekonomické diplomacie. Uvítala by větší efektivnost.

„Doposud jsou výsledky chabé, ČR má stále deficit obchodní bilance s ČLR 10:1 a navzdory uzavřenému strategickému partnerství se našim firmám a našemu zboží nijak neusnadňuje přístup na čínský trh. V širších souvislostech je také na místě promýšlet vyváženost mezi krátkodobými ekonomickými zájmy a dlouhodobými politickými vztahy, a snažit se, aby podbízení se Číně nevyústilo do odklonu od našich skutečných strategických partnerů na západě,“ dodává Lomová.

SDÍLET