Vztahy s Mexikem hladké nebudou. Tamní prezident zvažuje, že kvůli zdi za Trumpem ani nepojede

Ačkoli Donald Trump mluvil o plánovaném setkání s mexickým prezidentem v tradičních superlativech a byl si jistý, že ho záměr oddělit obě země zdí neohrozí, ukazuje se, že tak jednoduché to nebude. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zvažuje, že návštěvu Washingtonu odvolá. Agentuře AP to sdělili úředníci mexické vlády.

Trump v úterý v televizi řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale „stoprocentně“ Mexiko. Proces to prý může být složitý. Mexická vláda opakovaně podobné scénáře odmítla.

Trump se už chystá na příští prezidentské volby. Nechal si zaregistrovat nové volební heslo

Peňa Nieto má do USA zamířit příští úterý. Podle AP zatím není jasné, kdy konečné rozhodnutí o osudu návštěvy padne. Opozice prezidenta vyzývá, aby do Washingtonu nejel.

Prezident ve středu prohlásil, že s plánem amerického prezidenta na výstavbu zdi nesouhlasí a jeho rozhodnutí lituje. O návštěvě ve Washingtonu se nezmínil.

Menší role Ameriky v OSN? Trump zřejmě zruší financování jejích úřadů

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům velkého severního souseda čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

 

SDÍLET
sinfin.digital