„Za hackerské útoky jsou odpovědní Rusové,“ vzkázal Obama a odjel na prázdniny

Do zástupu tajných služeb USA, které nařkly Rusko a prezidenta Putina z hackerských útoků před letošními volbami prezidenta, se přidala i FBI, která potvrdila závěry CIA. Následoval prezident Obama, který na bilanční tiskové konferenci, – poslední v letošním roce – uvedl, že Rusové jsou odpovědní za hackerské útoky proti Demokratické straně během volební kampaně.

Podle Obamy nešlo o „propracovanou špionážní akci“. Doufá nicméně, že budoucí prezident nedopustí, aby cizí mocnost ovlivnila americké volby. Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko prý sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Pak už k dalším útokům nedošlo,“ řekl prezident USA.

Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech informovala americká média, se americký prezident vyhnul. Řekl ale, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. „Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina,“ řekl novinářům.

Obama pohrozil Rusku. Za hackerské útoky přijde odplata

Obama se kriticky vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. „Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje,“ zdůraznil.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici.

SDÍLET
sinfin.digital