Za oponou prezidentských voleb: Írán čeká bitva, která může změnit rozložení sil uvnitř režimu. Pocítil by to celý svět

Letošní léto bude v Íránu z hlediska vnitřní politiky velice důležité, osmnáctého června zde proběhnou prezidentské volby. Iránský prezident jistě není nejsilnější figurou na místní mocenské šachovnici. Tou je nepochybně duchovní vůdce Chameneí, kterému je však již 82 let. Dá se tak očekávat, že během mandátu nového prezidenta bude na stole i volba nové nejvyšší autority země, a tedy též podoba vnitřního i vnějšího směřování Íránu. Tuto volbu může právě prezident významně ovlivnit. A to je, oč tu hlavně běží.

Poodhrňme zatím spuštěnou oponu a podívejme se, jak vypadá scéna, na které se připravuje rozhodující bitva o prezidentský úřad.

Orgánem pro schvalování kandidátů je „Rada strážců“. Ta při každých volbách vybírá jen ty kandidáty, kteří jsou loajální k islámské republice. V praxi to režimu umožňuje vybrat několik prověřených kandidátů a zbavit se těch „nevhodných“. Tento rok rada vybrala z téměř šesti stovek uchazečů pouze sedm adeptů. Vyřazeni byli např. dva kandidáti z řad reformistů a dokonce i bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Cílem selekce je usnadnit cestu ke zvolení ultraradikálního Ebrahima Raisiho. Tvrdá cenzura a omezování kandidatur není v Íránu ničím neobvyklým. Na druhou stranu, poslední vyřazovací kolo je bezprecedentní, neboť se týká dvou klíčových proreformních a umírněných kandidátů.

Prvním z vyřazených je viceprezident parlamentu, kandidát Eshaq Jahangiri a druhým je bývalý předseda parlamentu v letech 2008 až 2020 a spojenec prezidenta Rúháního, Alí Larídžání. Jde o velikou ránu pro umírněné a progresivní voliče, kteří spoléhali, že tito dva kandidáti budou čelit favoritovi voleb ultrakonzervativci Raisiovi. Na přísnou selekci si například stěžoval bratr Lárídžáního, jenž je paradoxně jeden z členů Rady strážců. Na svém twitteru doslova uvedl: „Pracuji pro tuto Radu téměř dvacet let, ale toto vyřazení mi připadá zcela neobhajitelné.“ Íránská média pak spekulují, že rovněž prezident Rúhání, zástupce umírněného křídla režimu, měl napsat dopis duchovnímu vůdci Íránu, Alímu Chameneímu, ve kterém ho „žádá o přehodnocení rozhodnutí Rady a zachování konkurence mezi kandidáty“.

Hasan Rúhání
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které názorové proudy íránské politiky spolu soupeří o moc?
  • Proč jsou íránské prezidentské volby důležité?
  • A kdo v nich má největší šanci zvítězit?
sinfin.digital