Zabraly Trumpovy hrozby? Číňané vrátí Američanům zabavený podvodní dron

Info.cz

Čína nakonec ustoupila tlaku Spojených států a vrátí jejich armádě podvodní dron, který vylovili tento týden v mezinárodních vodách. Tento krok přišel jen krátce poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump Číňanům vyhrožoval na sociální síti Twitter a celou čínskou akci nazval „bezprecedentní“.

„Poté, co jsme si potvrdili, že je to americký podvodní dron, čínská strana jej předá Spojeným státům,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany. „Čínská a americká strana spolu v tomto případě komunikovaly. Je naprosto nepřípadné a nikomu nepomáhá, že Spojené státy kolem celého problému vytvořily takový rozruch. Je nám to líto,“ dodal.

Číňané obvinili Američany, že často posílají lodě a letadla do blízkosti Číny, aby tam prováděli průzkum. „Čína takové jednání odmítá a vyzývá Spojené státy, aby s tím skončily,“ uvedlo čínské ministerstvo obrany. 

Dron nebyl vojenského typu, údajně jen shromažďoval údaje o stavu vody. Informace, které nese, nepodléhají utajení. Už samotný zisk drahé techniky je ale pro Peking cennou trofejí. Američané se totiž netají tím, že do budoucna sazí právě na drony schopné operovat samostatně pod vodou. Washington v minulosti naznačoval, že by se mohlo například jednat o program ponorek schopných vypouštět řadu drobných zařízení, která cizí systémy nedokážou zachytit.

Incident přichází v době, kdy Čína aktivně operuje v Jihočínském moři a ve sporných oblastech, které si nárokuje hned několik zemí, posiluje svůj vliv. Snímky zveřejněné nedávno americkým think-tankem dokazují, že Peking pokročil v budování zbraňových systémů na umělých ostrovech v oblasti. O tom jsme psali zde.

sinfin.digital