Začala platit Pařížská dohoda o klimatu. Česko ji zatím neratifikovalo

Zástupci téměř 200 zemí se v dohodě zavázali, že budou udržovat oteplování planety pod dvěma stupni. Česká republika plánuje dohodu ratifikovat na začátku příštího roku.

Dohodu zatím ratifikovalo 92 států. Jsou mezi nimi i největší znečišťovatelé planety jako Čína, Spojené státy nebo Indie. V jednotlivých členských státech EU proces ratifikace není zatím dokončený není.

Za hlavní cíle dohody patří především udržet růst teploty pod hranicí 2 stupňů a usilovat o udržení oteplování do 1,5 stupně. Dále by se země měla soustředit na zlepšení schopnosti adaptace na negativní dopady spojené se změnou klimatu a finančne podporovat nízko-emisní technologie.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v září v Otázkách Václava Moravce řekl, že jeho resort do konce roku předloží vládě Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Ministerstvo se soustředí především na to, jak udržet v Česku vodu. 

Jak víme, jsme střecha Evropy, všechna voda odtud odtéká, žádná nepřitéká. Máme pouze srážkovou vodu. Hlavním úkolem je tady udržet vodu.

V roce 2014 nicméně poprvé za posledních 40 let docházelo globálně k ekonomickému růstu, aniž by zároveň s tím vzrostly emise skleníkových plynů, informoval server Quartz

SDÍLET
sinfin.digital