Žádné uvolnění pro Rusko. Sankce budou platit déle, věří šéf unijních summitů

Šéf Evropské rady Donald Tusk věří v prodloužení protiruských sankcí ještě před nadcházejícím summitem lídrů EU. Ten je plánovaný na polovinu prosince. 

Evropská unie dál hodlá trestat Rusko za jeho postup na Ukrajině a za anexi Krymu. Donald Tusk zopakoval, že EU musí zajistit zachování ukrajinské suverenity, stability a územní celistvosti. Po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem připomněl podmínku v podobě dodržování mírových úmluv.

„Podporujeme mírový proces a naše sankce jsou spojeny s úplným naplněním dohod z Minsku.“

Tusk s Porošenkem novinářům řekli, že už oba telefonicky mluvili s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho výroky z předvolební kampaně naznačující snahu o sbližování s Ruskem zprvu zneklidnily Kyjev i Brusel. Sankční opatření vůči Rusku dosud EU a Washington úzce koordinují.

Tusk řekl, že Trumpova reakce na téma Ukrajina byla „velmi obecná“. Ve srovnání s prohlášeními z kampaně ale Trump prý nyní reagoval „přinejmenším slibně“.

Bitva sankcí

EU kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko několik různých sankcí. Osoby narušující ukrajinskou územní celistvost mají zmrazený svůj evropský majetek a zakázané cesty do unie, je omezeno obchodování s anektovaným Krymem. Unie také uvalila na Rusko některé hospodářské sankce, právě ty spojila s minským mírovým procesem. Zakázan je tak vývoz některých technologií, například pro těžbu ropy, a omezen přístup ruských velkých firem a bank k financování. Rusko reagovalo vlastními sankcemi a ve snaze postihnout evropské hospodářství zakázalo například dovoz některých potravin. (Zdroj: ČTK)
SDÍLET
sinfin.digital