Záhadný otřes v KLDR. Experti si lámou hlavou nad zemětřesením u odpaliště jaderných zbraní

lup

23. 09. 2017 • 13:54

Seismologové z Číny a Jižní Koreje zachytili slabé zemětřesení o síle 3,4 stupně. Epicentrum mělo v Severní Koreji a podle všeho přímo na povrchu. Interpretace tohoto záznamu se ovšem dramaticky liší. Zatímco z Korejského poloostrova zní, že se zřejmě jednalo o „přirozený“ záchvěv, Peking zmiňuje, že ho zřejmě vyvolala neznámá exploze. Tedy teoreticky test jaderné zbraně.

Otřesy podle BBC nastaly v oblasti, kde režim Kim Čong-una často testuje jaderné zbraně. Podobné záchvěvy tam přístroje zaznamenaly i dříve právě po odpalu smrtícího arzenálu. Podle některých zdrojů je oblast natolik zkoušená, že v ní dokonce hrozí rozsáhlé sesuvy.

Čínští seismologové zmiňují podle tamní státní agentury „podezřelou explozi“. Ohnisko záchvěvů podle nich bylo v nulové hloubce, vyvolala je tedy zřejmě nějaká událost přímo na povrchu, v armádním komplexu.

Jihokorejští experti se momentálně kloní spíše k variantě, že se jednalo o běžné slabé zemětřesení. Těch jsou v této intenzitě po celém světě desítky tisíc ročně. K tomu se kloní i experti oslovení agenturou Reuters – podle jejích zdrojů přístroje nezaznamenaly specifické lny příznačné pro uměle vyvolané otřesy.

Pchjongjang ve čtvrtek sdělil, že chystá dosud nejsilnější test vodíkové bomby v reakci na ostrou kritiku Kim Čong-una pronesenou Donaldem Trumpem na půdě OSN. Následovala další výměna urážek a obvinění mezi oběma státníky.

Dosud poslední jaderný test provedl severokorejský režim 3. září, přístroje tehdy zaznamenaly otřesy přes šest stupňů Richterovy škály. Rada bezpečnosti OSN v reakci a po iniciativě Spojených států přijala minulý týden sankce omezující dovoz ropy do KLDR a vývoz textilu.

SDÍLET