„Když vidíme střelu, jsme pyšní.“ Pohled do oblastí, odkud KLDR odpaluje rakety

ekb

21. 09. 2017 • 16:00

Severokorejský raketový program letos prožívá opravdové žně – od února už režim Kim Čong-una stihl během svých raketových testů odpálit celkem 22 střel, které jsou stále propracovanější. Zatímco svět s napětím očekává, kdy KLDR vypálí další, Severokorejci žijící v okolí testovacích areálů, odkud Pchjongjang střely vypouští, zde vedou celkem poklidný život. Pohled do nitra KLDR, kde startují nejnebezpečnější rakety světa, přinesla televize CNN.

Jedním z měst, jehož obyvatelé mají rakety na dosah, je průmyslové město Wonsan u břehu Východokorejského zálivu. Město je mezi turisty populární hlavně kvůli rybám a mořským plodům, nechvalně proslulé je však také jako hlavní oblast pro startování severokorejských raket. Testy, které sleduje celý svět na televizních obrazovkách, místní vidí na vlastní oči.

„Jo, viděl jsem je. Je to tak uspokojující. Vidíme, jak jdou nahoru,“ říká s nadšením místní důchodce a naznačuje přitom ránu, jakou střela udělá těsně po startu. Na otázku, co cítí, když vidí nebezpečnou raketu v nebesích, odpovídá, že „pýchu“.

Tomu, proč se Spojené státy cítí raketovým programem KLDR tak ohrožené, nerozumí. „Je to práce, kterou moje země dělá pro naši obranu. Proč USA zavádějí sankce,“ ptá se severokorejský důchodce.

3645101:article:true:true:true

Další z testovacích areálů se nachází v horské oblasti nedaleko čínských hranic. Hora poblíž testovací oblasti Punggye-ri je však kvůli otřesům způsobených odpalováním raket v ohrožení. „Pokud se hora zhroutí, spustí se řetězec špatných událostí,“ tvrdí podle serveru Businnes Insider čínský geofyzik Wen Lien-sing.

O možném zhroucení hory se v posledních dnech hovoří v návaznosti na jaderný test z počátku září, který doprovázely otřesy o síle až 6,3 stupně. Po analýze satelitních snímků je totiž zřejmé, že v důsledku testu vodíkové pumy došlo k rozsáhlým sesuvům půdy. Jaderné detonace navíc uvolňují radioaktivní materiál, který může v přírodě zůstat po celá desetiletí, a způsobit tak šíření rakovinných onemocnění mezi místními obyvateli.

SDÍLET

Billboard-bottom-1