Napětí kolem KLDR skončí válkou, odhaduje analytik. Jaký má Kim arzenál a možnosti?

Adam Kotrbatý

15. 09. 2017 • 20:56

Severní Korea provedla další raketový test. Zkouška potvrdila, že rakety komunistického režimu dostřelí na americký ostrov Guam. Pchjongjang nedávno pohrozil, že právě na něj zaútočí. V bezpečí ale nemohou být ani další země, které Kim Čong-un považuje za nepřátele. Jakou technikou nyní KLDR disponuje a v jaké stádiu je její vývoj?

Severokorejský režim provádí v posledních měsících jednu zkoušku za druhou. Testy odsuzuje i Čína, která je jinak největším spojencem KLDR. Rada bezpečnosti OSN v noci na úterý zpřísnila sankce vůči zemi.

Američané mluví o provokacích, zkoušky však mohou mít i jiný smysl. „Jsou potřeba pro vývoj. Je možné, že Severní Korea je ve stádiu, kdy musí rakety testovat v reálném prostředí. Některé věci nenasimulujete,“ komentuje pro INFO.CZ bezpečnostní expert Lukáš Visingr, který se situaci na Korejském poloostrově dlouhodobě věnuje.

Jaké rakety má KLDR k dispozici?

Raketa Scud

Rakety krátkého doletu

Severní Korea má momentálně pětici raket. Liší se délkou doletu. Raketami krátkého doletu (Skud, KN-11 a Nodong) zvládne ohrozit své nejbližší sousedy. Skud a KN-11 pojmou Jižní Koreu a jihozápadní část Japonska. Nodong zasáhne Japonsko celé.

„Rakety krátkého a středního doletu jsou momentálně asi nejnebezpečnější. Samozřejmě ty s dlouhým doletem jsou dobré na efekt, ale tyto má KLDR vyzkoušené, umí s nimi operovat a má jich dostatek,“ domnívá se Visingr.

Raketa Nodong

Rakety středního doletu

Když mluví o raketách středního doletu, znamená v severokorejském provedení hlavně typ Hwasong-12. Ten uletí přes 4 800 kilometrů. Dokáže tak zasáhnout zmíněný Guam. Dolet je ale závislý na dalších faktorech, například hmotnosti nálože, kterou nese.

Při posledním testu dopadla střela do vzdálenosti 3 700 kilometrů, což je o 300 kilometrů dále než leží Guam. „Ale nevíme, s čím letěla. Jestli vůbec nesla nějakou nálož. Nevíme, jak moc byla přesná,“ upozorňuje Visingr.

Raketa Hwasong-12

Rakety dlouhého doletu

„Vlajková loď“ severokorejského programu se jmenuje Hwasong-14. Ta uletí i více než 10 400 kilometrů. Ohrožuje tak nejen sousedy a Guam, ale také pevninské Spojené státy. Kdyby se Kim rozhodl obrátit pozornost na Evropu, Hwasong-14 by zvládl doletět na jakékoli místo na kontinentu.

KLDR raketu otestovala poprvé letos v červenci. Existuje však mnoho nezodpovězených otázek ohledně reálně schopnosti použít Hwasong-14 jako nositele jaderné hlavice.

Raketa Hwasong-14

Co Severní Koreji schází?

Otázky vyvolává hlavně technická stabilita raket. Podle listu New York Times je možné, že už země zvládla vyrobit stroj, který bez úhony přežije průlet zemskou atmosférou. Testy ale mohou ukazovat i na snahu systém zdokonalit.

Při průletu atmosférou a následném pádu zpět na zemský povrch totiž na střelu působí značné síly. Špatná konstrukce může vést k tomu, že zbraň shoří ještě ve vzduchu.

„Důležitá je také pevnost konstrukce. Rakety měly v minulosti tendenci se na vrcholu rozlamovat,“ praví Visingr.

Nejisté také zůstává, jestli KLDR dokáže dostatečně zmenšit jaderné hlavice, aby je raketa donesla na místo určení. Podle amerických tajných služeb však takové zařízení skutečně vyrobit zvládne.

I kdyby předchozí dva problémy Severní Korea vyřešila, stále jí zbývá zlepšit přesnost. Jedna věc je daleko dostřelit, druhá zasáhnout kýžený cíl. To zatím podle expertů KLDR nedokáže. A ačkoli je blízko úspěchu, finální krok pro ni může být složitý.

„Na testy přesnosti potřebujete loď, která bude ideálně sledovat, kam raketa dopadne. Takovou výbavu Severokorejci nemají,“ vysvětluje Visingr.

Co bude dál?

Obecně je ale k situaci na poloostrově skeptický. Kim Čong-un se dle jeho slov projevuje jako „nekontrolovatelný blázen“, s nímž si nikdo neví rady. Očekává tak, že vše skončí válečným konfliktem.

„Ten ale nemusí proběhnout mezi USA a KLDR. Je dost možné, že pod tlakem okolností a mezinárodních jednání provede útok Čína,“ domnívá se.

Jiní analytici jsou ale opatrnější. Například jaderný fyzik Radek Škoda v rozhovoru pro INFO.CZ v srpnu tvrdil, že Kim nebude zbytečně hazardovat. „Pokud by Severokorejci použili jadernou zbraň, okamžitě by se jim to vrátilo. Spíše bych to přirovnal k situaci v Pákistánu a Indii. Jakmile si jaderné zbraně pořídila Indie, pořídil si je i Pákistán. Všichni jsou spokojení, že něco mají, ale nepoužívají to. Zní to možná cynicky, ale když si někdo pořídil jaderné zbraně, vedlo to v regionu k uklidnění situace,“ prohlásil.

SDÍLET