Záhada kolem Zemanovy rakoviny. Neptal jsem se na ni, nevím, popírá prezidentovo tvrzení Ludvík

Adam Kotrbatý

15. 09. 2017 • 13:50

Prezident Miloš Zeman se ve svém pořadu na TV Barrandov pokusil učinit přítrž spekulacím o svém zdraví. Prohlásil, že se nechal vyšetřit počítačovým tomografem a je v pořádku. Zeman prohlídku zmínil v souvislosti s fámou, že má mít rakovinu slinivky. Potíž je v tom, že taková informace médii neproběhla a také ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), na něhož se prezident odvolával, o ničem neví. Vyplynulo to z jeho odpovědí pro INFO.CZ. Za svá slova se dočkal tvrdého obvinění ze strany mluvčího prezidenta.

„Vážím si starosti ministra zdravotnictví, který se nedávno dozvěděl, že mám údajně rakovinu slinivky. Hned volal a ptal se, co je na tom pravdy. Vysvětlili jsme mu, že si to zase nějaký blázen vymyslel. Je to špinavá kampaň,“ řekl Zeman vítězně v televizním rozhovoru. Ovšem skutečnost je zřejmě úplně jiná, jak ukázalo pátrání INFO.CZ.

O prezidentově zdravotním stavu se v poslední době skutečně hodně mluvilo. Pozornost vyvolaly například jeho potíže při návštěvě Číny, kde mu muselo okolí pomáhat při chůzi a na společné fotografování státníků dojel na vozíku. Také při svých dalších akcích působil unaveně.

Informace o rakovině slinivky však v mediálních archivech dohledat nelze. Ministr zdravotnictví Ludvík, který se měl údajně Zemana na nemoc ptát, navíc pro INFO.CZ prezidentova slova popřel. „Takovou informaci nemám a nikdy jsem neměl,“ sdělil. „Možná to mohlo vzniknout tak, že se mě někdo ptal na nemoc pana prezidenta a já jsem řekl, že takovou informaci nemám.“

Hrad si však na čtvrtečních slovech trvá, a to včetně toho, že Ludvík prezidenta skutečně kontaktoval. „Ministr Ludvík trapně zatlouká, nic víc,“ napsal INFO.CZ v textové zprávě mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Ludvík námi nabídnutou možnost reagovat na mluvčího obvinění zatím nevyužil.

Zeman v rozhovoru mluvil o svém zdraví i obecněji. Řekl, že požádal ošetřující lékaře, aby sepsali seznam jeho nemocí. Ten prý bude prázdný s výjimkou polyfunkční neuropatie, se kterou se prezident dlouhodobě potýká a kvůli níž nemá cit v nohou od kotníku dolů. Hrad polyfunkční neuropatií vysvětloval i zmíněné problémy v Číně.

Prezident sice podle svých slov vyzval lékaře, aby seznam nabídli k publikaci, jinak je ale Hrad ohledně poskytování informací spíše skoupý. Když Český rozhlas nedávno požádal o Zemanovu lékařskou zprávu, úřad ji odmítl vydat.

SDÍLET