Žaloba na volby může Nejvyšší soud ochromit

Je to scénář, který politické analytiky budí ze spaní. Volební pat, při kterém se hlasy pro Hillary Clintonovou a Donalda Trumpa v klíčových státech přepočítávají, a stále neobsazené místo u Nejvyššího soudu. 

S chybějícím soudcem totiž vzniká možnost plichty i u Nejvyššího soudu. Na každé straně by v přezkoumávání voleb mohly zůstat čtyři jeho členové. V takovém případě by zřejmě zůstal platný verdikt soudu nižší instance a výsledek by byl ještě víc kritizovaný než ten v kauze George Bushe mladšího a Al Gora v roce 2000, píše server Politico. Soudci tehdy rozhodli v poměru 5:4.

„To je neuvěřitelně děsivá představa," řekl demokrat Jim Manley. „Nejsem si jistý, že to naše země může ustát."

V podobném duchu reagoval i bývalý právník Republikánů a někdejší předseda volební komise Trevor Potter. „Tohle by nebyly dobré časy pro Nejvyšší soud, pokud by se musel zabývat stranickou rozepří." 

„To je neuvěřitelně děsivá představa. Nejsem si jistý, že to naše země může ustát."

V bezprecedentně útočné kampani dosud Nejvyšší soud zasahovat nemusel. Donald Trump ale volby několikrát označil za zfalšované. Prohlásil taky, že konečný výsledek nemusí uznat. V případě jeho prohry se tak dá očekávat, že jeho tým soudce ještě zaměstná.

Trumpovi právníci se už pokusili napadnout hlasovaní v Nevadě, soudce ale jejich žalobu rychle zamítnul. 

SDÍLET
sinfin.digital