Zavedou Němci „prémii za mrznutí“? Údajně by vyřešila energetickou krizi lépe než cokoliv jiného

Někteří němečtí ekonomové i politici navrhují, aby stát místo příspěvku lidem na drahé energie naopak vypsal státní prémie za „nespotřebovaný plyn“. Se státní podporou by tak mohli počítat všichni, kdo v nadcházející zimě spotřebují méně plynu než v předchozí sezóně. Takové opatření by mělo údajně větší smysl než odpuštění DPH za plyn či snižování minimální zákonné teploty v bytech.

V době, kdy všechny státy v Evropě řeší, jak kompenzovat lidem rostoucí ceny energií, to může mnoha lidem znít jako špatný vtip, ale je to tak. Část německých ekonomů i politiků tvrdí, že státní kompenzace (třeba formou odpuštění DPH na energie) jsou „cestou do pekla“, protože jednak pomáhají i bohatým, jednak nevedou k žádoucím úsporám. A úspory jsou právě tím, co Německo v tuto chvíli před zimou nejvíc potřebuje.

Aby Němci začali s plynem skutečně šetřit, měl by stát už dnes vypsat odměny za to, když lidé v zimě takzvaně utáhnou kohoutky. „S ohledem na přiškrcení dodávek ruského plynu je třeba urychleně inzerovat prémie pro domácnosti, které v nadcházející zimě drasticky sníží spotřebu plynu,“ řekla Veronika Grimmová, známá norimberská ekonomka a poradkyně vlády.

sinfin.digital