Závěr tajných služeb: Rusko se pokusilo ovlivnit americké volby v Trumpův prospěch

Americké tajné služby jsou s „vysokou jistotou“ přesvědčené, že Moskva ovlivnila závěr souboje demokratky Hillary Clintonové a Donalda Trumpa o Bílý dům. Podporovala přitom realitního magnáta, který ve volbách nakonec uspěl. Ruští hackeři se podle amerických zpravodajců nabourali jak do počítačů ústředí demokratů, tak republikánů. Zveřejnili ale jenom e-maily kampaně Clintonové, uvedl deník The New York Times i další americká média. 

Před volbami se tak pravidelně objevovaly úniky elektronické komunikace jejího štábu. Republikáni dosud tvrdili, že z jejich strany nic neuniklo, protože se do jejích počítačů nikdo nedostal. Podle amerických tajných služeb ale Moskva získala také důvěrné informace republikánů, ale nepoužila je.

Vojáci a boháči. 10 klíčových členů Trumpovy vlády

Trump nicméně ruské ovlivňování voleb opakovaně odmítl. „Tvrdí to stejní lidé, kteří říkali, že Sadám Husajn má zbraně hromadného ničení,“ uvedl v pátek jeho mluvčí. „Volby už jsou za námi,“ dodal s tím, že je čas posunout se dál.

Rusy podle tajných služeb stejně jako mnoho ostatních Trumpovo vítězství překvapilo. Kdyby vyhrála Clintonová, chtěli pomocí ukradených e-mailů zhoršit její pověst. Tajné služby NSA a CIA údajně identifikovaly osoby, které jsou za hackovaní zodpovědné.

Závěr zpravodajských analytiků ohledně motivů Ruska ale podle amerických zdrojů neznamená, že tajné služby věří tomu, že Moskva změnila nebo výrazně ovlivnila výsledek hlasování. Ruští představitelé všechna obvinění týkající se zasahování do amerických prezidentských voleb popřeli.

SDÍLET
sinfin.digital