Země EU pošlou víc peněz Africe na řešení migrační krize, azylovou reformu budou řešit v prosinci

Státy Evropské unie zajistí, že severoafrická část unijního svěřenského fondu pro Afriku bude mít k dispozici dostatečné finanční prostředky. Po první části dnešního summitu EU v Bruselu to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise bude podle něj ze své strany zodpovídat za to, že peníze půjdou na snížení migračních tlaků.

Unijní státy se dnes podle Tuska shodly také na silnější podpoře Itálie, která na řešení migrační vlny pracuje s libyjskými úřady. „Máme skutečnou šanci uzavřít cestu přes centrální Středomoří," poznamenal Tusk. Konkrétní výsledky dnešního rozhodnutí by podle něj měly být viditelné v příštích týdnech.

Volby 2017: Podporujete ilegální migranty, vyčetl Zaorálek Babišovi v předvolebním duelu

Reformou azylového systému se pak bude zabývat prosincový summit EU. Země o věci neúspěšně diskutují už déle než rok, podle Tuska bude nyní cílem nalézt konsensus v první polovině příštího roku.

Za bulharského předsednictví EU se tak státy pokusí překonat nynější zásadní rozdíly především v pohledu na trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl. Ten komise do reformy zapracovala jako poslední možnost pro případ, kdy by některý členský stát musel čelit náhlému přívalu velkého počtu migrantů. Česko a další státy ze středu a východu Evropy podobné řešení dlouhodobě odmítají.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Evropská komise reformu takzvaného dublinského systému, který upravuje azylová řízení v EU, nabídla v květnu 2016. Migrační krize v roce 2015 totiž ukázala, že stávající pravidla nevyhovují.

SDÍLET
sinfin.digital