Zemětřesení v Amnesty International. Šéfové lidskoprávní organizace končí kvůli šikaně zaměstnanců

Jan Palička

29. 05. 2019 • 15:21

Amnesty International se potýká s personálním zemětřesením na nejvyšších místech. V celosvětově působící lidskoprávní organizaci rezignuje na svou funkci všech sedm členů užšího vedení. Důvodem je odhalení, že pracovníci managementu šikanují řadové zaměstnance, z nichž někteří dokonce spáchali sebevraždu. Informovala o tom na webu BBC.

Už od šedesátých let minulého století se Amnesty International těší pověsti jedné z předních organizací bojujících za lidská práva. Jakkoliv směřuje své aktivity k tomu, aby svět byl lepším místem, vnitřní poměry v organizaci nejspíš nebyly tak idylické, jak by se mohlo zdát. Organizace se potýká s hromadným odchodem vedoucích pracovníků, kteří rezignovali na své funkce po odhalení dlouhodobě trvající šikany na pracovišti napříč jednotlivými buňkami AI.

Interní audit chování managementu nechal vypracovat generální tajemník organizace Kumi Naidoo poté, co loni během několika týdnů spáchali sebevraždu dva pracovníci AI. Pětašedesátiletý rodák z Mauriciu Gaëtan Mootoo, který se v pařížské pobočce zaměřoval na dění v oblasti západní Afriky, se 25. května zabil přímo v kanceláři. V dopise na rozloučenou výslovně zmiňoval obrovský stres, kterému na pracovišti čelil a enormní míru přepracování. Zároveň uvedl, že nikdo jeho problémy neřešil a cítil se opuštěný a zanedbávaný. Krátce po něm spáchala sebevraždu i osmadvacetiletá Rosalind McGregorová, která pracovala jako stážistka v Ženevě. I její rodina uvádí, že v AI se jejím psychickým stavem nikdo nezabýval a nepomohl jí.

Osudy dvojice zaměstnanců skončily tragédií, ale ukázaly také vážnost situace a existenci dalších případů, kdy je pomoc možná. Zpráva o stavu organizace z února tohoto roku, která reflektuje názory takřka pěti set zaměstnanců, odhalila, že šikana na pracovišti je v AI rozšířeným jevem a mnoho zaměstnanců jí bylo svědky či obětmi.

Podle pracovníků v organizaci už od devadesátých let panuje „toxická atmosféra“ nepřátelství mezi managementem a řadovými pracovníky, kteří jsou často ponižování a šikanováni. Vedoucí pracovníci kvůli svému chování údajně měli jen minimální důvěru podřízených a napříč jednotlivými organizacemi podněcovali chování „my versus oni“. I v organizaci proslulé bojem za práva menšin docházelo v minulosti hojně k diskriminaci na základě pohlaví či sexuální orientace. Odborová organizace Unite sdružující zaměstnance AI uvádí, že dokonce až každý třetí se někdy potýkal se šikanou.

Reakce na závažná zjištění na sebe nenechala dlouho čekat. Nejenže AI vyplatí pozůstalým po Gaëtanovi Mootoo milionové odškodné, ale v důsledku zjištění dojde i k již zmiňované kompletní obměně vedení. Pět ze sedmi členů užšího vedení již své pozice opustilo, u zbývajících dvou se očekává, že budou následovat. Organizaci zatím řídí dočasné vedení jmenované generálním tajemníkem. AI je nicméně vytýkáno, že odcházejícím vrcholným managerům poskytla štědré odstupné.

Mezi lidskoprávními organizacemi nejde v posledních letech o ojedinělý případ. Ze závadného chování na pracovišti včetně šikany a diskriminace byla obviněna i organizace Oxfam, v organizaci Save the Children pak mělo docházet k sexuálnímu násilí. Více než o čemkoliv jiném to svědčí o faktu, že i lidskoprávní organizace jsou v zásadě jen standardním korporátním prostředím, kde k podobnému chování i jeho následnému zametání pod koberec dochází. Stejně tak zde ale není úplně nestandardním postupem rezignace kompletního vrcholového managementu při odhalení obzvláště závažných pochybení. 

SDÍLET