Ženy mají po nakupování jen čtvrtinu mozku, nesmějí řídit, hlásal vlivný klerik. Saúdové ho radši odklidili z dohledu

Mocný klerik Saad Hidžrí pronesl natolik absurdní hodnocení na adresu žen, že to bylo i na Saúdskou Arábii příliš. Duchovního, který obhajoval zákaz řízení pro ženy, za to čekal nemilosrdný konec ve funkci a zákaz všech náboženských aktivit. Informoval o tom britský The Guardian.

Jako by fakt, že ženy v Saúdské Arábii stále nesmějí ani usednout za volant, nebyl sám o sobě dost výbušný. Saad Hidžrí přilil olej do ohně. Dopravnímu odboru na videu položil otázku, co by úředníci dělali, pokud by narazili na muže, co má „jen polovinu mozku“. Hidžrí podle všeho na nějaké velké zdůvodňování nečekal a sám dodal, že by řidičák takovému adeptovi nikdo nedal. „Tak jak byste ho mohli dát ženě, která má jen polovinu mozku?“ tázal se následně.

Saúdové budují v Evropě hnízdo teroristů, financují nenávistnou formu islámu, říká Láska

Hidžrí se ovšem u těchto výpočtů nezastavil. „Pokud jde žena nakupovat, ztratí další polovinu. Co zbude? Čtvrtina,“ pokračoval mocný klerik, který v jedné ze saúdskoarabských provincií dosud zodpovídal za fatvy – respektované náboženské výnosy.

Poznámky pronesené duchovním vzbudily natolik velkou vlnu kritiky, že nehledě na svůj vliv přišel o místo a byl odstaven ode všech náboženských aktivit, aby nečeřil vody a nevyvolával nechtěné kontroverze.

Tématem žijí i sociální sítě. Jak Guardian poznamenává, video s bizarní úvahou lidé hojně sdíleli a příslušný hashtag se za 24 hodin objevil v bezmála 120 tisících případech. Ovšem ozval se i druhý tábor, který na ultrakonzervativních postojích a tvrdých restrikcích pro ženy nevidí nic špatného. Hashtag, který v podstatě konstatuje, že Hidžrí mluvil v zájmu žen, a nikoli proti nim, doplňoval ve sledované době asi 20 tisíc tweetů.

SDÍLET
sinfin.digital