Ženy sobě. Clintonová by podle Merkelové posílila ženskou pozici v politice

Lucie Bednárová

Pokud v prezidentském volebním klání v USA zvítězí kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová, zlepší to postavení žen v mezinárodní politice. Dnes to v Berlíně uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

„Přiblížili bychom se vyrovnanému postavení mužů a žen ve vedoucích pozicích,“ odpověděla německá kancléřka Angela Merkelová na otázku novinářů, co by pro ni znamenalo případné vítězství demokratické kandidátky na šéfku Bílého domu Hillary Clintonové. Delší komentář ale politička, která je proslulá svou zdrženlivostí, odmítla poskytnout.

Merkelová se k průběhu volební kampaně v USA a spekulacím, kdo se stane příštím americkým prezidentem, nevyjadřovala ani v minulosti. Na rozdíl od Clintonové, která řekla, že kancléřka patří k jejím „oblíbenkyním“, si své preference nechává pro sebe.

Několikrát pouze naznačila, koho by ráda potkávala při jednáních na mezinárodních summitech. Naposledy letos v létě. To se jí média ptala, zda jí představa republikána Donalda Trumpa v úřadu amerického prezidenta budí ze spaní. Merkelová tehdy s kamennou tváří odvětila, že ne. Jindy zase na adresu bývalé americké ministryně zahraničí v Obamově administrativě uvedla, že si jí cení za „strategické uvažování a velkou odhodlanost“.

Na dnešní tiskové konferenci v Berlíně spolu s kancléřkou vystoupila také norská premiérka Erna Solbergová. Ta řekla, že pokud by Hillary Clintonová porazila Donalda Trumpa a stala se vůbec první ženou v čele USA, přineslo by to důležitý precedens.

„Pravděpodobně by to inspirovalo mladé ženy, aby si nemyslely, že politika je výhradní doménou mužů. I ony mají šanci ovlivnit společnost,“ uvedla Solbergová. „Ale není to tak, že je tu nějaký dámský klub, který chce vládnout světu,“ dodala.

sinfin.digital