Zmocněnec pro oběti berlínského teroru: Pozůstalí zaslouží mnohem víc peněz

ČTK, lup

13. 12. 2017 • 14:30

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně větší finanční podporu zraněným obětem a pozůstalým. Uvedl to ve zprávě zveřejněné před prvním výročím atentátu. Beck rovněž navrhl zřízení koordinačního centra, které by v případě budoucího útoku okamžitě pomohlo zasaženým lidem. Působit by podle Becka mohlo při některém ze spolkových ministerstev.

"Mělo by se urychleně přezkoumat, jaké změny jsou žádoucí, aby mohla být i finančně poskytnuta ještě lepší podpora zraněným a pozůstalým při teroristickém útoku," uvedl Beck. Nyní poskytovaná podpora ve výši 10.000 eur (téměř 260.000 korun) pro blízkého příbuzného oběti teroristického útoku je podle bývalého předsedy sociální demokracie (SPD) příliš nízká.

Beck rovněž požaduje, aby bylo v případě dalšího útoku zřízeno na místě krizové centrum pro pomoc obětem a na centrální úrovni internetová informační platforma. Příbuzní obětí mají být rychleji informováni o úmrtí blízkých, pokud je alespoň předběžně zjištěna totožnost.

Při dosud nejhorším islamistickém útoku v Německu zahynulo loni 19. prosince na adventním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz 12 lidí včetně jedné Češky. Podle Beckových údajů bylo přibližně 100 lidí zraněno. Tunisan Anis Amri vjel do davu ukradeným nákladním vozem. O několik dní později ho na útěku zastřelila italská policie.

3184248:article:true:true:true

Německý ministr spravedlnosti (SPD) Heiko Maas Beckovy návrhy podpořil a řekl, že by měly být urychleně uvedeny do praxe. "Spolková vláda nemůže nechat zraněné a pozůstalé po atentátu samotné," zdůraznil.

V prvních týdnech po útoku si zranění a pozůstalí stěžovali na chaos a byrokracii. Pozůstalí obětí atentátu v nedávno zveřejněném otevřeném dopise kancléřce Angele Merkelové napsali, že "v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem". Text mimo jiné poukazuje na četné chyby bezpečnostních úřadů v případu atentátníka Anise Amriho.

Manžel zabité Češky Petr Čižmár se před několika dny v rozhovoru s ČTK ke kritice na adresu kancléřky připojil. Očekával bych, že nám bude kondolovat, řekl. Německé úřady podle něj mnohokrát pochybily a němečtí politici odmítli přijmout zodpovědnost.

Merkelová v úterý vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz překvapivě navštívila a na tamní pietní místo položila bílou růži.

Na Kurta Becka jako příslušného zmocněnce se oběti a pozůstalí mohou se svými problémy obracet od letošního března. V úřadu bude do konce března nadcházejícího roku.

SDÍLET