Zničující pohled mezi dívky, které sloužily IS jako stroje na sex. Zajetí je zcela zlomilo

29. 07. 2017 • 09:10

„Tohle je to, co udělali našemu lidu,“ říká strýc nemohoucí 16leté dívky, která leží na matraci a není schopná ani udržet hlavu. Strýc jí pomáhá se napít, polknout však může jen stěží. Stejně slabé jako její tělo je i její hlas – aby ji vůbec slyšel, musí přiložit hlavu k jejím ústům. Po třech letech opakovaného znásilňování byla Suhaila tento měsíc osvobozena ze spárů Islámského státu poté, co byl její věznitel zabit při leteckém útoku v Mosulu. Sexuální trýznění se na mladé dívce podepsalo tak, že z ní udělalo lidskou trosku. K její posteli proto strýc pozval novináře, aby dokázal neuvěřitelnou brutalitu, s jakou islamisté s jezídkami zacházejí. O příběhu jeho neteře informoval americký deník The New York Times.

Od začátku dobývání Mosulu bylo z rukou Islámského státu zachráněno na 180 jezídských žen, dívek a dětí, které radikálové zajali v roce 2014. Oběti, které se dostaly na svobodu během prvních dvou let od chvíle, kdy Islámský stát začal oblast kolem města ovládat, se vrátily domů s infekcemi, zlomeninami a sebevražednými myšlenkami.

Ty, které neměly tolik štěstí a zůstaly v zajetí po dobu tří let, jsou na tom ale mnohem hůř a projevují známky mimořádného psychického poškození. Dokazují to svědectví novinářů, kteří se s oběťmi setkali minulý týden.

Jezídská gynekoložka Nagham Navzat, která se starala o víc než tisícovku znásilněných žen, popisuje oběti jako „vyčerpané, v bezvědomí a v těžkém šoku a psychickém narušení“. Šok se u žen a dívek, které strávily v zajetí tři nekonečné roky, projevil několikadenním spánkem, ze kterého nebyly schopné se probudit. „Devadesát procent žen, které přišly, vypadá takhle,“ říká ředitel Úřadu pro záchranu unesených Husajn Kádí.

Jezídky si pod Islámských státem procházejí skutečným peklem. Dokazuje to i příběh Suhaily, která se během prvních dvou let stala terčem znásilnění celkem sedmi mužů.

Strýc 16leté dívky Chálid chce, aby se o utrpení jeho neteře dozvědělo co nejvíc lidí. Souhlasil proto se zveřejněním jejího příběhu i fotografií. Jak sdělil pro NYT, po dobu jednoho roku věděl, kde se neteř nachází a znal i jméno jejího věznitele. Poprosil o pomoc pašeráka, který za obrovského rizika fotografoval dívku skrz okno a posílal snímky její rodině. Případné pokusy o její záchranu však byly příliš nebezpečné.

Suhaila se dostala na svobodu 9. července – dva dny poté, co se po leteckém úderu zhroutila zeď domu, kde byla držena. Kromě jejího trýznitele útok zabil i další jezídskou dívku, která zde byla v zajetí spolu s ní.

K nejbližšímu stanovišti irácké armády se dostala s vypětím posledních sil. Její rodina si jí sem okamžitě přijela vyzvednout. „Běžel jsem k ní a ona běžela ke mně, začali jsme brečet a pak jsme se zase smáli,“ popisuje okamžik neuvěřitelného štěstí její strýc. „Zůstali jsme v objetí a smáli se a plakali, dokud jsme nepadli na zem,“ dodává. O dívku se stará její strýc – Suhailin otec se od doby, kdy jejich rodné město ovládl Islámský stát, pohřešuje.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Během několika hodin od šťastného shledání však dívka přestala mluvit. Když dorazili do uprchlického tábora, kde její rodina našla útočiště, Suhaila upadla do stavu připomínajícího bezvědomí. Po vyšetření ji lékaři předepsali antibiotika na zánět močových cest a sdělili, že dívka jeví známky podvýživy. Ze zajetí se vrátila tak zesláblá, že trvalo dva týdny, než se alespoň na pár minut postavila na nohy. „Jsem šťastná, že jsem doma, ale jsem nemocná,“ zašeptala do ucha strýci před zraky novinářů.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

Suhailu radikálové unesli v pouhých 13 letech. Do zajetí se spolu s ní dostalo dalších 6500 jezídských žen a dívek, přes 3400 z nich ve spárech islamistů zůstává. Jejich komunita patří k těm, které pod nadvládou fanatiků zažívají to zdaleka nejhorší. 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>