Tajemství úspěchu protiimigrační AfD? Miliony nespokojených brala napříč celým spektrem

Nesporný úspěch krajně pravicové protiimigrační strany Alternativa pro Německo v nedělních parlamentních volbách dělá ostatním politikům vrásky na čele. Partaj se dostala do parlamentu poprvé a to rovnou jako třetí nejsilnější, první odhady jí připisovaly 13 procent hlasů. Kde se vzaly? Na to odpovídá povolební analýza ARD.

Úspěch Alternativy pro Německo boří zažitá pravidla německých parlamentních voleb a lídrům předních stran vystavuje brutální vysvědčení, ze kterého upřímně nejsou nadšení. I když se zhruba 33 procent pro CDU/CSU nebo 20 pro sociální demokracii může na první dobrou zdát jako slušný zisk, při pohledu na historii hlasování ve spolkové republice je to bezmála katastrofa. Výsledky obou stran jsou v podstatě nejhorší, co kdy byly.

Exkluzivně: Uprchlická krize nám uškodila, přiznávají v CDU. Vítězství zastiňují obavy z AfD

Na vině je právě „divoký“ faktor letošních voleb. Populistická AfD, která na prvoplánové sliby a otevřený odpor k islámu a uprchlíkům nachytala zástupy nespokojených na všech stranách. Čísla, která vycházejí z analýzy ARD, jsou nekompromisní. Alternativa obrala další strany o voliče následujícím způsobem, konkrétně v případě Merkelové to je víc než milion hlasů:

Mimochodem, zatímco Alternativa brala, CDU/CSU utíkali voliči na všechny strany a unie sama nedokázala přetáhnout nové stoupence žádnému z konkurenčních uskupení.

ARD uvádí, že jen necelá třetina voličů byla nabídkou Alternativy pro Německo přesvědčená. 60 procent respondentů uvedlo, že jejich volba je důsledkem zklamání z ostatních partají a protestem. Sama Merkelová to dobře ví a jde z voleb tak trochu s odřenýma ušima. Přiznala, že chtěla s CDU lepší výsledek, ale že alespoň dosáhla svého. Věří, že „dobrou politikou“ přetáhne nespokojené voliče zpět.

Evropa napjatě sleduje volební průvan v Německu. S gratulací radikálům přispěchala Le Penová

Dlužno podotknout, že to Merkelová nemusí mít jednoduché. Volby potvrdily, že téma migrace a postoj kancléřky k němu mezi Němci stále rezonují. I když se šéfka německé vlády do jisté míry vyrovnala s propad popularity, miliony voličů jí přesto daly svým odlivem jasně najevo, že nepromíjejí. Pro AfD je to skvělá živná půda i do budoucna, stačí populismem a přehnanými hrozbami dál utužovat v lidech nejistotu a obavy.

Příchod první populistické pravicové strany do parlamentu je každopádně velkou neznámou. Krajní pravice tam bude mít zastoupení poprvé od druhé světové války a povzbuzená náhlým úspěchem slibuje, že sehraje roli aktivní opozice. „Mají ve své straně lidi, kteří jsou silně problematičtí, jsou rasističtí k uprchlíkům. Bojím se, co v parlamentu udělají, nikdo neví, co to bude, protože ohledně řady věci jsou nevyzpytatelní,“ vypočítává pro INFO.CZ jedna z mladých stoupenkyň Angely Merkelové Suzzane. Na jakékoli koaliční angažmá AfD nepomýšlí – dobře si uvědomuje, že s ní nikdo ani náznakem nechce do vlády jít. Tím spíš může chaoticky pálit ostrými z opozičních lavic.

Xenofobii v Česku nechápu, Merkelovou vnímáte příliš jako nepřítele, říká česko-německá novinářka

Nezájem ostatních stran o spolupráci s AfD je mimořádně silný i přesto, že se před vítěznou kancléřkou Merkelovou momentálně jeví jako jediná reálná možnost takzvaná koalice Jamajka s FDP a Zelenými. A sami aktéři tohoto nevyzkoušeného spojenectví varují, že dohodě budou předcházet složitá jednání. Motivací budiž vědomí, že úměrně k délce těchto rozhovorů bude růst i nejistota – politická i ekonomická.

„Pokud by tento odklon voličských preferencí vstříc nesystémovým stranám typu AfD do budoucna pokračoval a sílil, mohly by se trhy postupem času dočkat i od vůdčích německých politiků zpochybňování současné podoby eurozóny a Evropské unie. To trhy pochopitelně vítat nebudou,“ vysvětluje to hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Jinými slovy: Angela Merkelová ustála zase jednu bitvu. Oponenta, kterého ještě nijak moc nezná a který těží přímo z jejích nezdarů, se ale ani náznakem nezbavila.

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

SDÍLET
sinfin.digital