Exkluzivně: Uprchlická krize nám uškodila, přiznávají v CDU. Vítězství zastiňují obavy z AfD

Radka Zítková

Je 49 minut po uzavření volebních místností. Na obří obrazovce v centrále CDU v srdci Berlína se objevuje Angela Merkelová. Prochází směrem k pódiu a dav několika desítek mladých lidí oděných v barvách strany a s cedulkami „Angela Merkel“ na pozadí německé vlajky začíná nadšeně skandovat: Angie, Angie, Angie. Jásot a potlesk trvá asi minutu, utišuje ho sama vítězka voleb, která už má jisté, že v čele kancléřství vyrovná rekord svých předchůdců Helmuta Kohla a Konrada Adenauera.

V typickém kalhotovém kostýmku šedomodré barvy se nejdřív jen tiše dívá do davu. Čeká a tváří se, jako že první slova pečlivě zvažuje. To, že je to hořkosladké vítězství si jistě uvědomuje, přesto se to snaží nedat najevo. „Dostali jsme se do pozice, do které jsme se chtěli dostat. Je na nás, abychom utvořili vládu, proti nám žádná vláda nemůže vzniknout,“ prohlašuje na začátku projevu.

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

Ke svému problému, který je větší, než většina Německa čekala, se pak ale dostává velmi rychle. „Budeme muset vyhrát zpátky hlasy, které získala AfD a to tím, že vyřešíme jejich problémy, budeme adresovat jejich starosti a místy i jejich obavy, ale získáme je zpátky i dobrou politikou.“

Při jakékoliv zmínce Alternativy pro Německo, krajně pravicové strany, která se tvrdě vymezuje proti migrantům, rozjásaný dav ztuhne. První ledová sprcha přišla hned s úderem 18. hodiny. V momentě, kdy se na obrazovce objevily první prognózy, scéna před tehdy ještě prázdným pódiem se rázem proměnila. Publikum najednou připomínalo spíše rockové fanoušky. Burácelo nad čísly CDU, o něco méně nad SPD, a znovu silně nad liberálními FPD, historicky prvním partnerem ve vládě Merkelové. Ale v okamžiku, kdy před ním naskočilo 13 procent pro AfD, přeplněné sídlo křesťanských demokratů ztichlo. Absolutně. Někteří zůstali stát s pusou dokořán, jiní jen nevěřícně sledovali obří obrazovku.

3683932:article:true:true:true

„Nemůžu se s tím srovnat,“ říká mi David R. s potřesením hlavy. Je jedním z mladých členů CDU, kteří stáli pod pódiem. Podobně reagují další: „Na AfD se neptejte, dělá se mi z toho špatně, ale musíme se s tím naučit žít,“ říká mi jeho kolega a rovnou odchází směrem k občerstvení.

Xenofobii v Česku nechápu, Merkelovou vnímáte příliš jako nepřítele, říká česko-německá novinářka

„Moje největší obavy ohledně AfD? Mají úplně jiné názory, než mám já, jsou to názory, se kterými silně nesouhlasím. Mají ve své straně lidi, kteří jsou silně problematičtí, jsou rasističtí k uprchlíkům. Bojím se, co v parlamentu udělají, nikdo neví, co to bude, protože ohledně řady věci jsou nevyzpytatelní,“ říká mi další z příznivců Merkelové, dívka jménem Suzanne.

David se snaží tvářit optimisticky, vítězně, ale příliš mu to nejde. „Čekal jsem větší úspěch CDU, to přiznám, ale není to tak daleko od průzkumů, není to tak špatné.“ Při pohledu na předchozí výkony Angely Merkelové ale docela ano. Je to její nejhorší výsledek za 12 let, pokles popularity, který přišel kvůli uprchlické krizi, úplně nezmizel. Naopak, je teď hmatatelný, spočítatelný a pojmenovaný. Jmenuje se právě Alternativa pro Německo – strana poskočila ve volbách téměř o shodný počet procent, který CDU-CSU ztratila.

Na Karlův most chodil prosit o štěstí, říká Mádl o Třískovi. Herec krátce před pádem do Vltavy podstoupil zdravotní prohlídku

„Myslím, že velká koalice příchod uprchlíků špatně vysvětlovala, v tom se udělaly chyby. SPD vše negativní sváděla na CDU a to nepomáhalo, to asi vše naopak zhoršilo, i proto jsem rád, že tahle spolupráce končí,“ říká David. „Lidem musíme ukázat, že se systém nezhroutil, že ten největší zmatek a chaos spojený s migrační krizí máme za sebou. Tenkrát to všechny zaskočilo, včetně politiků z CDU, teď už víme, jak na to, a zvládáme to,“ říká Suzanne, která o kancléřce zásadně mluví jako o Mutti. „Ztratila Mutti hlasy kvůli uprchlické krizi?“ ptám se jí. „Ano, ale udělala správný krok,“ tvrdí přesvědčeně.

3682461:article:true:true:true

Z rozbratření se s SPD tu smutní nejsou. Když Martin Schulz oznámil, že dnešním večerem spolupráce s CDU/CSU skončila, moc emocí to nevyvolalo. S variantou takzvané jamajské koalice, tedy vlády s FDP a Zelenými tu víceméně počítali od začátku večera. „Nevím, co čekat od Zelených, to mě trochu znervózňuje, ale vnímám to jako lepší variantu v boji proti AfD,“ říká David. „Určitě jsem zvědavá, co tato kombinace může přinést, všichni jsme zvědaví, můžou to být hodně zajímavé věci,“ říká optimisticky Suzanne.

Suzanne věří, že i SPD prospěje být v opozici. „Volby od voleb ztrácela, nevypadalo to, že by jí další velká koalice v budoucnu přidala na popularitě, tohle je pro ni šance, jak znovu oslovit voliče a pro novou vládu v čele s CDU šance, jak přinést do politiky svěží vítr,“ dodává.

Na onen čerstvý a zatím docela neznámý vítr v podobě Zelených, které si dlouho po boku CDU nikdo neuměl kvůli jejich rozdílným ekologickým postojům představit, si ale budeme muset ještě počkat. Angela Merkelová ve svém projevu naznačila, že není kam spěchat a jednání tak úplně rychlá být nemusí. Dostála své vyhlášené vyčkávací taktice a ukázala, že se ani po 12 letech v čele Německa nemění.

SDÍLET
sinfin.digital