Byty v Praze skupují ti, kdo v nich bydlet nebudou. Trh ovládají spekulanti a investoři | info.cz

Články odjinud

Byty v Praze skupují ti, kdo v nich bydlet nebudou. Trh ovládají spekulanti a investoři

Nové byty se v Praze prodávají jako o život. Více než třetinu z novostaveb přitom kupují lidé, kteří v nich nechtějí bydlet. Buď je dál pronajímají, anebo jen spekulují na další růst hodnoty nemovitostí.

„Současný trh výrazně ovládají investoři,“ řekl šéf developerského holdingu Finep Tomáš Pardubický na konferenci magazínu E15 Premium. Podle Pardubického se takto prodá klidně i pětatřicet procent bytů.

Šéf realitní části skupiny Penta Petr Palička odhaduje, že číslo je ještě vyšší. Když ještě nepanovala současná realitní horečka, podíleli se investoři na celkových nákupech nového bydlení jen z patnácti procent.

Investoři ovládli trh v době, kdy je přitom v hlavním městě nových bytů nedostatek. Ročně se v Praze prodá kolem 6500 jednotek právě v novostavbách. Úřady ale za stejnou dobu povolují výrazně méně nových projektů. Nůžky mezi poptávkou a nabídkou se přitom rozevírají čím dál víc.

Výsledkem je zdražování. „Řada developerů je nadšená, protože od revoluce se byty prodávají za nejvyšší ceny, navíc se prodají i ležáky a byty s horší dispozicí,“ dodal Pardubický z Finepu Obtíže se získáním razítek pro stavby ale vedou také k tomu, že jdou developeři stavět raději do ciziny, kde je to jednodušší. Například na Slovensko nebo do Německa.

Akce se konala při příležitosti vydání dalšího čísla magazínu E15 Premium. Podrobnosti zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud