Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Centrální banka nechá korunu dýchat. Podívejte se, co to udělá s vaší peněženkou

720p480p360p240p

Měna po ukončení intervencí ze strany České národní banky posílila a po 17:00 se obchodovala za 26,60 koruny za euro. Analytici nyní čekají období, kdy bude kurz koruny silně rozkolísaný a nevylučují v následujících dnech i oslabení koruny nad hranici 27 Kč/EUR, nad kterou ji od listopadu 2013 držela centrální banka. Guvernér ČNB Rusnok řekl, že banka měnu nechá kolísat. 

„Kurz po exitu je nyní rozkolísaný, ale není rozdivočelý. Žádný 'švýcarský scénář' s výkyvy v desítkách procent se ani náznakem nekoná. To je dobrá zpráva i pro ČNB, pro niž je to teď nejobtížnější část celé intervence,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Ukončení devizových intervencí České národní banky se všeobecně očekávalo, takže nejde o žádné překvapení. Novinářům to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nečeká, že by konec intervencí měl dopad na cenu státních dluhopisů, které se dosud prodávaly za záporný úrok.

1080p 720p 480p 360p 240p
Co jsou intervence ČNB?

„Já osobně jsem to čekal dřív, už koncem března, protože to bylo avizované dlouho. Není to žádné překvapení,“ řekl Babiš o konci intervencí. Vývoj kurzu koruny se podle něj nyní dá těžko odhadnout, což dokazují i jeho pohyby během dne. 

Babiš ale nečeká, že by konec intervencí ovlivnil poptávku po českých dluhopisech a odmítl i to, že by se stát snažil prodat co nejvíc obligací před ukončením intervenčního režimu.

Prezident Zeman připomněl, že byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení. Je velmi rád, že Česká národní banka dnes zrušila kurzový závazek. „Hrdý národ má mít silnou měnu, abychom se, když vyjedeme do zahraničí, nemuseli stydět za to, že naše znehodnocená měna nám znemožňuje užít pořádně zahraniční dovolenou,“ řekl.

720p 480p 360p 240p
Konec intervencí

VŠE O KURZU KORUNY A KONCI INTERVENCÍ ČNB ČTETE ZDE

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link