Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firmy zoufale bojují s nedostatkem IT pracovníků, zkoušejí je i „dovážet“ z Východu

Firmy zoufale bojují s nedostatkem IT pracovníků, zkoušejí je i „dovážet“ z Východu

Investice firmy do náboru a vzdělávání nového IT zaměstnance může být i v řádu několika set tisíc. Trvá však v průměru půl roku, než se nový pracovník stane plně samostatným a až 18 měsíců, než začne být pro firmu ekonomicky rentabilní. Zejména absolventi využívají současné situace na trhu práce a očekávají nepřiměřeně vysoké mzdy. Navíc se u nich objevuje trend rotovat po pohovorech s cílem získat finančně co nejlepší nabídku, a to i přes to, že nemají adekvátní schopnosti. Vyplývá to z vyjádření oslovených firem z oblasti informačních technologií.

Hlad po IT specialistech na českém trhu setrvává a náklady na jejich nábor jsou vysoké. Kandidáti si jsou vědomi své výhody, a tak si neváhají říct o vyšší mzdy. Firmy zcela běžně hledají i juniorní pracovníky přes personální agentury.

"Agenturám platíme obvykle tři mzdy přijatého zaměstnance, čímž se návratnost investice, kterou jsme do něj vynaložili, ještě oddaluje,” sdělil David Mikulík, vedoucí aplikačního vývoje ve společnosti ATOS specializované na poskytování IT služeb.  “Mnohdy musíme na kandidátovy podmínky neochotně přistoupit. Po nástupu pak pracovníci navíc očekávají rychlý růst mzdy," dodal.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 

"Jsou pozice, kde není třeba mít velké počáteční zkušenosti a znalosti intormatiky. I přes to má pracovník v prvním půl roce měsíční mzdu stejnou jako třeba ředitelka základní školy. Během dvou let může být jeho mzda i dvojnásobná,” uvedl Martin Paták, personální ředitel konzultační společnosti Cleverlance.

Pokračujte ve čtení článku na E15 >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1