Inspirace, jak by se Praha mohla dostat z bytové krize: Krabicové domy na klíč od firmy IKEA | info.cz

Články odjinud

Inspirace, jak by se Praha mohla dostat z bytové krize: Krabicové domy na klíč od firmy IKEA

Při řešení bytové krize by se Praha mohla inspirovat ve Švédsku, kde pomáhá řešit problém s finanční nedostupností bydlení například buňkový systém BoKlok. Cílem projektu, za nímž stojí obchodní síť IKEA a developerský gigant Skanska, mají být dostupné byty za přijatelnou cenu. S konceptem se nyní mohli blíže seznámit i Češi. Na konferenci Bydlení 20/21 pořádané magazínem Reportér o něm promluvil vedoucí prodeje projektu BoKlok Jerrie Kristianson.

Systém dostupného bydlení BoKlok zažívá ve Švédsku rozmach. Jen za posledních šest let postavilo více než 7500 apartmánů. Od roku 1997, kdy se začaly stavět, tak v zemi vzniklo více než 12 tisíc bytů. Kromě Švédska BoKlock nabízí své domy i v Dánsku, Norsku, Finsku, Velké Británii a Německu.

Od začátku působení značky se vedly debaty hlavně o tom, kdo bude jejím typickým zákazníkem, kterému by se měly ceny bytů uzpůsobit na míru. Korporace se nakonec zaměřily na zdravotní sestry. Ty měly dobré vzdělání, ale kvůli svému nízkému příjmu nedokázaly ve Švédsku sehnat dostupné bydlení, popsal Kristianson.

„Zdravotní sestry byly přesně tím archetypem, který jsme potřebovali. Jednopokojový byt by neměl stát víc, než si může dovolit člověk s jejím příjmem,“ říká vedoucí prodeje BoKloku Jerrie Kristianson. Postupem času zdravotním sestrám ve Švédsku vzrostly platy, takže se nyní minimální ceny BoKloků určují podle výplat učitelek v mateřské školce. Garsonka od BoKloku tak obvykle v přepočtu stojí kolem 2,3 milionu korun. 

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud