Články odjinud

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na éru po smartphonech

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na éru po smartphonech

Apple tento týden kromě jiného představil „zcela novou“ generaci iPhonu s označením X, který přináší řadu novinek. Jedním z hlavních tvrzení bylo, že tento nový typ iPhonu určuje směr pro příští dekádu. Jedná se o poměrně zásadní informaci, protože to ukazuje, že už se v oblasti chytrých telefonů nedočkáme významnějších změn, jen mírného vylepšování. Nelze se tomu divit, důvodů je několik a historie se opakuje.

V rámci počítačového technologického vývoje jsme se už setkali s několika vlnami, které se postupně objeví jako novinka s velmi rychlým vylepšováním a rozšiřováním, až dosáhne vrcholu a poté se ustálí a pomalu upadá.

Pokud se podíváme na začátek všeho, byly to právě osobní počítače, kterým trvalo několik desítek let, než se dostaly na vrchol. V průběhu času zažily osobní počítače několik velkých revolucí, které byly spojené s jejich používáním.

720p 360p
iPhone X

Na začátku to byly aplikace a nasazení v podnicích pro produktivní práci (první Excel a podobně). Se zvyšováním výkonu čipů a s větší pamětí bylo možné postupně rozjet grafické uživatelské rozhraní v plné síle a zpřístupnit tak počítače mnohem většímu spektru lidí, než tomu bylo do té doby.

Další vlna osobních počítačů přišla s internetem, který posouval nutnost zvyšování výkonu stále více a postupně umožňoval využívat nekonečného množství informací a služeb doslova od stolu. Díky snižování cen a dalšímu zlepšování, zjednodušování rozhraní a možnostem použití se počítače dostaly na vrchol v roce 2011, kdy se jich prodalo 365 milionů kusů. Od té doby prodeje postupně klesají, nyní už jsou o sto milionů kusů nižší, než ve zmíněné špičce v roce 2011.

720p 480p 360p 240p
10 let s iPhonem

Pokračování na Živě.cz

 

Články odjinud