Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec intervencí je na spadnutí. ČNB přestane oslabovat korunu možná už tento týden

Konec intervencí je na spadnutí. ČNB přestane oslabovat korunu možná už tento týden

Bezmála tři a půl roku trvající éra devizových intervencí, za kterou ČNB doposud vynaložila částku blížící se dvěma bilionům korun, je u konce. Slib bankéřů držet slabou korunu vyprší poslední březnový den, tedy tento pátek. Počínaje páteční půlnocí může centrální banka svůj závazek kdykoli vypovědět. Na finančních trzích přitom dominuje názor, že koruna po svém uvolnění posílí.

Duben, květen nebo červen, během těchto tří měsíců centrální banka s největší pravděpodobností rozhodne o ukončení intervencí. Sílí přitom hlasy, že bankéři tak vzhledem k příznivým podmínkám v ekonomice učiní co nejdříve. „S více než 40procentní pravděpodobností sázím na období mezi 13. dubnem a čtvrtým květnem, v té době budou mít radní ČNB k dispozici březnovou inflaci, která může definitivně potvrdit trend oživení inflace,“ zdůrazňuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Teoreticky možným scénářem je prý i uvolnění koruny už na posledním zasedání bankovní rady v období závazku bránit slabou měnu, a to tento čtvrtek. Centrální banka může interně rozhodnout o ukončení intervencí, veřejnosti by ale své rozhodnutí oznámila až v první dubnový den. Ten připadá sice na sobotu, víkendový verdikt v obdobně zásadní věci by ale pro ČNB přesto nebyl historickou premiérou.

„Bezprostředně po ukončení intervencí by se koruna měla pohybovat v pásmu mezi 26 až 27 korunami za euro, nelze ale vyloučit i větší výkyvy, a to v rozmezí 25,50 až 27,50,“ míní ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Ke konci roku čeká pětka domácích analytiků velkých bank oslovených deníkem E15 kurz v průměru 26,20, tedy o tři procenta silnější než nyní.

Jaké budou konkrétní dopady uvolnění koruny? Čtěte pokračování článku na webu E15.