Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli nákupu strojů na těžbu kryptoměn srazil osobní výdaje na minimum. Nyní vydělává desetitisíce

Kvůli nákupu strojů na těžbu kryptoměn srazil osobní výdaje na minimum. Nyní vydělává desetitisíce

Byl to z mojí strany jednoznačný hazard, risk, připouští už na začátku povídání Matej. Muž, kterého jako jednoho z mnoha Čechů loni uchvátila zlatá horečka kryptoměn. „Abych si mohl koupit stroje na jejich těžbu, musel jsem drasticky okleštit svoje výdaje. Odložit všechny složenky, které šly, nakupovat jen základní potraviny,“ popisuje Matej pro INFO.CZ, jak s těžbou komodit začínal. Nyní však těžbou virtuálních coinů vydělává desetitisíce měsíčně. 

„Můj příběh s kryptoměnami začal problémy doma. Loni v létě jsme se s manželkou odloučili a rázem jsem se dostal do nepříjemné finanční situace,“ popisuje Slovák dlouhodobě žijící v Česku Matej, proč vlastně o tom, že by sám těžil kryptoměny, začal uvažovat. „V té době mi ještě shodou okolností vypadla brigáda, kterou jsem měl ještě k práci a jednoduše mi chyběly prostředky.“ Bitcoin mu tehdy připadal jako jednoduchá možnost, jak si měsíčně přijít na pár tisíc. Zkusil to. 

„Že vůbec něco jako bitcoin existuje, jsem se poprvé dozvěděl z komunitní internetové diskuse, asi v červnu loňského roku. Dobře si to pamatuji, bylo to zrovna v době, kdy se jeho cena této kryptoměny zdvojnásobila na dva tisíce dolarů. A mně to přišlo jako dobrá příležitost.“

Z toho, že nepocházel z IT prostředí jako většina těžařů si hlavu nelámal. „Já jsem byl takový naiva, který z toho prostředí úplně nepocházel. Neměl jsem za sebou zkušenosti jako oni, ale na druhé straně jsem měl čas a chuť se učit. A navíc jsem na začátku nic moc neriskoval. Začínal jsem od píky. Nejdřív, než jsem se rozhoupal do toho dát nějaké větší peníze, jsem si to chtěl osahat.“

Prvotní kapitál získával na takzvaných „klikačkách“, na internetových reklamních stránkách, na kterých je za shlédnutí a odkliknutí reklamního sdělení na jeho konto uživatele připsána malá finanční odměna v bitcoinech.

„Založil jsem si internetovou peněženku a všechno pořádně osahal. Jenomže jsem tehdy vydělával relativně malé částky a z nich mi různé transakční poplatky a konverze měn ukously podstatnou část. Bylo mi jasné, že pokud se tomu budu chtít dál věnovat, tak to musí být ve větším.“

„Obrátil jsem se tehdy na rodinu, na tátu, se kterým jsme o tom jedno odpoledne mluvili. Řekl jsem mu, jestli by mi nepůjčil peníze na prvotní investici do strojů na těžbu. On byl striktně proti, celá záležitost se mu nelíbila a dost ho to naštvalo. To odpoledne jsme se dost pohádali a on večer dostal mozkovou příhodu. Když nad tím zpětně přemýšlím, možná to bylo i kvůli tomu,“ rekapituluje Matej.

Plány na rozjezd těžby kryptoměny byly rázem odloženy, Matej trávil veškerý svůj čas mezi zaměstnáním a nemocnicí. „Kryptoměny jsme spolu ale už neřešili,“ přiznává. 

Postupem času mu to ale stejně nedalo. Bitcoin v tu dobu rostl příliš rychle a vidina jednoduchých peněz byla až příliš lákavá. „Tehdy to z mé strany byl jednoznačný hazard,“ přiznává nyní. „Jasný risk."

„Nejdřív jsem zkoumal, jestli bych dokázal těžit kryptoměny na kancelářském vybavení, na běžném počítači,“ líčí úvodní naivní představy. Brzy ale pochopil, že si bude muset pořídit speciální zařízení. Aby si je mohl dovolit, omezil své běžné výdaje na minimum. „Složenky, které jsem mohl odložit, jsem odložil. Uskromnil jsem se ve všech ohledech, nakupoval jsem jenom základní potraviny.“

Nakonec si za necelých 20 tisíc korun pořídil několik strojů na těžbu, které připojil do jedné z kanceláří svého otce. „Jenže hned na začátku jsem měl nečekaný problém, ty stroje už byly starší, měly velká ložiska a dělaly hrozný kravál. Bylo kolem 40 až 50 decibelů, ale když opravdu zabraly, tak se dostaly až k 70 decibelům.“ Není divu, že si sousedé vedle kanceláří brzy stěžovali. Tato hranice hluku je totiž srovnatelná například s rámusem ve strojovně či na silně frekventované ulici.

„Proto jsem je brzy vypnul, aby stížnosti ustaly. I v tom mezičase jsem ale vytěžil kryptoměny asi za 200 dolarů.“ Polovinu z toho dal na bitcoinovou burzu právě ve chvíli, kdy tato nejznámější kryptoměna zažívala strmý růst; brzy měl místo původních sta dolarů na kontě tisíc. Pak se nicméně krytptoměna vydala na horskou dráhu, v lednu přišel prudký propad, který část vydělaných peněz zase rychle odmazal.

„Vůbec jsem ten propad ani nezaregistroval, v té době jsem ještě radil kamarádům, aby do toho vlaku také naskočili, že jsou to jednoduché peníze. Z vlastního portfolia se mi nakonec podařilo zachránit asi čtyři sta dolarů, které jsem raději vybral. Pak jsem prodal i ty staré těžební stroje, které stály bez užitku ve skladu otcovy firmy, a ještě  jsem na nich několik tisíc korun vydělal.“

Během dalších měsíců se u Mateje uklidnila rodinná situace a on věděl, že se chce k těžbě kryptoměn vrátit. Navzdory celosvětovému vystřízlivění z bitcoinové horečky, navzdory předchozím zkušenostem. „Tehdy se u mě ještě uklidnila situace doma, se ženou jsme se k sobě vrátili a já jsem konečně mohl přestat v ruce obracet každou stokorunu.“

„Tehdy mi bylo jasné, že chci zpátky, šlo mi jen o to se rozhodnout, kterou kryptoměnu má smysl těžit. Tou dobou jsem se také pochlubil mámě, slovo dalo slovo a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme společně." Oba tak na nákup nových, tišších strojů vynaložili asi 30 tisíc korun, rozhodli se, že budou těžit kryptoměnu Siacoin. Ta slouží k platbám za decentralizované cloudové úložiště, které je založené na decentralizované blockchainové technologii.

„Všechno se nyní uklidnilo a běží podle původních plánů. Trh se opět pomalu zvedá a pokračuje v růstu,“ tvrdí Matej, který si nyní díky těžbě kryptoměn měsíčně vydělá okolo deseti tisíc korun. „Ke konci roku už to můžou být desetitisíce," tvrdí. „Když se mi v práci opozdili s výplatou, tak nebylo nic jednoduššího, než jen přijít k bitcoinomatu a směnit část virtuálních peněz za několik tisíc korun. Ta technologie i těžba měn naprosto splňuje představy, se kterými jsem do toho šel. Je to pro mě ideální bezúdržbový pasivní příjem,“ uzavírá.

Speciál o kryptoměnách si můžete přečíst zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1