Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová česká víza nedávají smysl. „Úředníci vůbec netuší, jak sem přitáhnout investory,“ říká expert

Nová česká víza nedávají smysl. „Úředníci vůbec netuší, jak sem přitáhnout investory,“ říká expert

Některé ekonomické zákonitosti jsou krystalicky jasné, u jiných si zase lidé ťukají na čelo. Třeba předpoklad, že investorská víza mají do země přitáhnout investory, se zdá být poměrně zřejmý, česká vláda však svým novým nařízením o těchto vízech takovou logiku úspěšně vyvrací. „Úředník, který ten návrh psal, nevěděl, co dělá,“ říká pro INFO.CZ Tomáš Milar, český investor v USA, který se již mnoho let úspěšně živí zakládáním firem pro své klienty v různých státech světa.

Česká vláda na počátku tohoto týdne schválila zavedení víz pro investory mimo Evropskou unii. Podmínky, které nastavila, však mnohým vyrazily dech. Kdo chce z České republiky přístup na unijní trh, trvalý pobyt a volný pobyt v shenghenském prostoru, musí investovat minimálně 75 milionů korun a navíc vytvořit alespoň 20 nových pracovních míst. „Ti, kdo tyto podmínky splní, budou moci zažádat o povolení k dlouhodobému pobytu,“ obhajuje program ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Že by takto nastavené podmínky zahraniční investory nalákaly, je však přinejlepším pochybné.

„Ten, kdo psal tento návrh, vůbec nevěděl, co dělá. Česká republika je pro takovéto peníze hrozně malý trh a těm investorům se to zkrátka nevyplatí," říká pro INFO.CZ Milar. „Místo toho půjdou například do USA, kde je trh a možnosti obecně mnohem větší, a to za výrazně přijatelnějších podmínek. Argument, že tímto investor získá přístup na unijní trh je sice pěkný, ale stále to neospravedlňuje výši částky. Já být investor se 75 miliony v kapse, tak jdu někam do tepla a ne do Čech,“ dodává český investor.

Podmínky pro investory ke vstupu na český trh jsou skutečně poněkud přestřelené. Například pro zisk investorského víza EB-5 v USA je třeba investice jednoho milionu dolarů (23 milionů korun) a tvorby alespoň deseti pracovních míst – a to nikoliv okamžitě, ale až ve střednědobém horizontu. V mnoha evropských státech jsou tyto podmínky ještě benevolentnější. Například v Maďarsku je pro zisk víza HII třeba investice jen 250 tisíc eur (sedm milionů korun). Za tyto prostředky má navíc investor možnost nakoupit státní dluhopisy s pětiletou splatností, což je pro mnohé jistě z nich atraktivní nabídka. A sousední Německo, nejsilnější ekonomika eurozóny, požaduje vstupní investici milionu eur a tvorby deseti nových pracovních míst. 

České podmínky kritizuje i Hospodářská komora České republiky, která v připomínkovém řízení horovala za snížení limitu investice na 15 milionů korun. „Parametry jsou nastavené příliš vysoko, se schválenými limity může mít řada podnikatelů velký problém. Subjekty, které přicházejí s jasnou vizí, novými pracovními místy a ochotou investovat, by měly být motivovány výhodnějšími podmínkami,“ myslí si ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

„Já bych navrhoval, aby se ta hranice finanční výrazně snížila, popřípadě nahradila nějakou podmínkou vzdělanostní – tak aby se do České republiky přitáhli chytří lidé, mozky, kteří následně ten kapitál vytvoří. Při tvorbě takovýchto nařízení a předpisů je zkrátka nesmírně důležité dívat se na ně z pohledu toho investora a nikoliv úředníka, který je jen sepisuje. Vždyť tady chybí elementární znalosti toho, jak sem do České republiky přitáhnout chytré a vzdělané lidi s kapitálem,“ argumentuje Tomáš Milar.

Podle něj je jedním z nejlepších vstupních bodů do Evropy v kontextu investorských víz Španělsko. Tamní investorská víza jsou totiž známá jako „zlatý vízový program“. Investorovi k získání trvalého pobytu stačí nakoupit za půl milionu eur (13 milionů korun) tamní nemovitosti, které jsou navíc po krachu cen často velmi lákovou investicí. „V této nemovitosti navíc může investor bydlet, může ji pronajímat, na její koupi si dokonce může vzít od španělských bank úvěr,“ vypočítává Milar atraktivitu Španělska. „A samozřejmě se opět jedná o řádově větší trh, než jaký může nabídnout Česká republika,“ dodává.

Jenže česká vláda se brání, je údajně třeba dosáhnout rovnováhy mezi iniciativou pro podnikatele a ochranou pro stát. „Obecným cílem zákonného nastavení podmínek vstupu a pobytu za účelem investování je dosažení přínosu migrace (pro ekonomiku státu, kraje či obce) a rovněž omezení rizika dodatečných nákladů pro stát,“ uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu, které návrh vypracovalo.

Milar pro INFO.CZ popisuje, jak v USA zpracovávali jeho investorské vízum typu E2. „Jednali se mnou úplně úžasně, rozhodně mi žádné klacky pod nohy neházeli. Příprava té žádosti zabrala asi měsíc, pak to přibližně čtrnáct dní řešila ambasáda a nakonec mi přišlo vyrozumění. Pro Američany je strašně důležité poznat, že tou žádostí procházíte s dobrým úmyslem. Jejich imigrační úřad má totiž na podrazy nos, a navíc nejsou blbí. Pokud by jejich investorského programu někdo chtěl nějakým způsobem zneužít, tak to nejspíše poznají,“ tvrdí český investor s tím, že celý proces žádosti má jasně strukturované kroky a řád, který možná bude v Čechách chybět.

S tím souhlasí i Hospodářská komora. „V regulaci podnikání v Česku je zvykem, že státní orgány mají poměrně širokou libovůli k interpretaci toho, co vyhovuje a co ne. Mohlo by tak docházet k situacím, kdy by se velmi schopný investor s dostatkem kapitálu na český trh z rozhodnutí úředníků vůbec nedostal. Ale to samozřejmě ukáže až praxe,“ říká Minčič z Hospodářské komory.

Nastavení podmínek českých investičních víz tak místo nadšeného aplausu spíše vyvolává otazníky, pro koho je tento instrument vlastně určen. Schopní investoři, kteří do zahraničí přinášejí své peníze, totiž o takovouto nabídku s největší pravděpodobností nebudou mít zájem – ve většině atraktivních lokalit totiž naleznou výhodnější podmínky. 

Pokud chce být Česká republika vyhledávanou investiční destinací v rámci středoevropského prostoru, měla by konkurovat atraktivnějšími podmínkami, srovnatelnými s dalšími státy v regionu, uzavírá razantně Hospodářská komora.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1