Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Profesionální hraní jako zlatý důl. V Česku si přijdete na statisíce, ale bez talentu to nejde, říká šéf týmu eSuba

Profesionální hraní jako zlatý důl. V Česku si přijdete na statisíce, ale bez talentu to nejde, říká šéf týmu eSuba

Takzvaný elektronický sport, tedy profesionální soutěžní hraní počítačových her, zažívá celosvětový boom a už několik let jako odvětví masivně roste. Českou špičku zastupuje spolek eSuba fungující od roku 2004. Za dobu působení získali jeho členové přes 1500 medailí. Aktuálně se stará o sedm týmů s několika hráči, kteří se videohrami uživí. Specifika tohoto světa popsal v rozhovoru pro deník E15 zakladatel eSuby Ladislav Dyntar.

Co bych musel splňovat, abych se mohl stát profesionálním hráčem?

Jsou dva nebo tři základní aspekty. Prvním je talent. Pokud ho hráč nemá, tak z něj profíka neuděláme. Každý hráč musí mít alespoň trošku vlohy na chápání počítačových mechanik a IT světa obecně. Je tam potřeba hodně dobrá koordinace očí a rukou a dobrá motorika, což jsou základní dovednosti každého profesionálního hráče.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Druhou věcí je rozhodně píle. Hráči trénují i osm až dvanáct hodin denně klidně šest dní v týdnu. To platí podobně jako v klasickém sportu. Třetí věcí je pak nějaká chytrost, protože hráči musí umět analyzovat svou hru a hru ostatních. Musí také vymýšlet originální strategie, které nikdo jiný nemá.

Ladislav Dyntar

Pomohlo by mi, že jsem bývalý sportovec?

Se sportovci máme výbornou zkušenost. Dobře se nám spolupracuje s hráči, kteří za sebou mají nějaké sportovní zázemí a takovou tu mysl šampiona. Je dobré, když odmala ví, jaké je to trénovat čtyřikrát týdně třeba fotbal nebo hokej a ví, že musí poslouchat autoritu typu trenéra a tak dále, což se člověk učí hůř, když začne dělat něco organizovaně až v šestnácti. Kdybyste chtěl být profesionálem, tak bych právě to u vás teď hledal.Jak vlastně vypadají tréninky?

Je rozdíl v trénování českých a zahraničních týmů? Ve světě jsou trenéři běžní, v Čechách spíše výjimka. Jsme jeden z mála týmů, který u nás má profesionální zázemí. Máme skupinu hráčů a k tomu náhradníky, kteří se také podílí na tréninku a pak máme jednoho až dva kouče. V zahraničí je třeba jeden hlavní trenér a dva až tři pomocníci, kteří sledují hru soupeřů, dělají rozbory a pomáhají s přípravou.

Kolik si hráči vydělají a jak dlouhá je kariéra profesionálů?

Čtěte celý rozhovor na E15 >>> 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1