Válečný stav na Ukrajině ohrožuje chod tuzemských firem. Hrozí, že jim Ukrajinci odejdou do armády | info.cz

Články odjinud

Válečný stav na Ukrajině ohrožuje chod tuzemských firem. Hrozí, že jim Ukrajinci odejdou do armády

Válečný stav, který v minulých dnech vyhlásila Ukrajina, neznamená podle tamní legislativy okamžitou a závaznou mobilizaci. Prezident Porošenko však uvedl, že z civilu mohou být povolány armádní zálohy. To již oslabuje například polské stavební firmy. Hrozbu nevylučují ani české podniky. 

Vojenská služba na Ukrajině již dva roky funguje tak, že na frontu jdou jen vojáci, kteří podepíší časový kontrakt. „Povolávací rozkazy za normálních okolností dostávají jen mladí branci, kteří musejí absolvovat povinnou prezenční službu,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.

Celková mobilizace by podle ní nastala pouze v případě frontálního útoku. Povolávací rozkazy již ale donutily k návratu řadu Ukrajinců z Polska, kde jich teď oficiálně pracuje 800 tisíc.

„Z firmy se na Ukrajinu vrátilo osm lidí, protože dostali povolávací rozkaz,“ říká majitel menší polské stavební společnosti, který si nepřál být jmenován. Celkem pro něj na šesti stavbách pracovala třicítka Ukrajinců. 

Více na E15.cz >>>

INFOGRAFIKA DNE: Nezaměstnanost v EU, soc. sítě

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud