Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Víc než jen peníze. Mezi EU a Íránem netečou biliony, bitva o sankce má přesto zásadní význam

Víc než jen peníze. Mezi EU a Íránem netečou biliony, bitva o sankce má přesto zásadní význam

Spojené státy pohrozily evropským firmám, že pokud budou obchodovat s Íránem i po zavedení nových amerických sankcí, dotknou se postihy i jich. Evropské společnosti přitom ještě zkraje roku doufaly v opačný vývoj. V Íránu mají kontrakty za miliardy eur. V zemi se angažují také české podniky. A přestože objem peněz tekoucí mezi Evropskou unií a Íránem není z pohledu Bruselu tak velký, v sázce je hodně.

Bílý dům je odhodlaný zavést sankce proti evropským firmám, které nepřestanou obchodovat s Íránem ani po zavedení amerických restrikcí. Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton to označil za signál pro evropské země, že je lepší jít s USA, než za každou cenu udržovat při životě jadernou dohodu z roku 2015, od níž Trump minulý týden odstoupil.

„Proč by nějaký podnik, akcionář nějakého podniku, chtěl obchodovat se světovým centrálním bankéřem mezinárodního terorismu,“ podivoval se Bolton v rozhovoru pro americkou televizi ABC. Američané dali najevo, že dopřejí evropským společnostem 90 až 180 dní, podle typu podnikání, aby své projekty v Íránu ukončily.

Desítky českých firem v ohrožení

Objem evropských obchodů s Íránem činí přes 20 miliard eur (více než 500 miliard korun). V evropském měřítku patří k těm menším. Ještě začátkem roku proto firmy doufaly v růst. Například německý export do země vzrostl mezi lety 2015 a 2016 o 27 procent. „Po letech sankcí potřebuje Írán investice ve všech sektorech,“ pravil předseda Německo-íránské obchodní komory Michael Tockuss.

Mezi největší evropské investory v Íránu patří automobilky Renault a Volkswagen, výrobce letadel Airbus nebo ropná společnost Total, která loni uzavřela s íránskou firmou Petropars obchod za dvě miliardy dolarů (cca 42 miliard korun).

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Rostla i hodnota obchodů mezi Íránem a Českem. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla se za poslední dva roky takřka zdvojnásobila. Z 52 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) poskočila na 92 milionů dolarů (necelé 2 miliardy korun).

„Počet českých firem působících v Íránu lze odhadnout v řádu několik desítek. Předmětem jejich zájmu jsou zejména tradiční dodávky českých strojů a zařízení. Vesměs nejde o citlivé položky a technologie, které by byly předmětem zvláštního povolovacího řízení,“ doplňuje pro INFO.CZ Bärtl, který má na ministerstvu na starost zahraniční obchod.

Recept z 90. let

Podle něj je jasné, že by se případné sankce na evropsko-íránském byznysu projevily. Míra dopadů se bude odvíjet podle konkrétní podoby, se kterou Washington přijde. Pokud by opravdu zahrnovala penalizaci firem obchodujících s Íránem, budou evropské společnosti muset přerušit či omezit tamní kontrakty. V některých případech by mohly volit cestu obchodování přes prostředníka v podobě jiné země Perského zálivu.

Další potíží by mohla být snaha Washingtonu uplatňovat sankce na obchody v dolarech. USA tak mohou využívat své výhody, že jejich platidlo zároveň funguje jako světová rezervní měna. „Od amerického dolaru se odvíjí cca tři čtvrtiny světového obchodu. I při použití alternativních měn jako euro či libra jen lze předpokládat, že i evropské obchodní banky budou při provádění platebního styku s Íránem brát v úvahu možnosti sekundárních sankcí ze strany amerických úřadů,“ konstatuje Bärtl.

Evropa by se sankce mohla pokusit zablokovat u Světové obchodní organizace (WTO), což jí pomohlo v 90. letech v případě amerických opatření vůči Kubě, Libyi a také Íránu. Jenže nyní je daleko více provázaná s americkým finančním systémem. Ačkoli by případná blokace sankcí mohla evropským soudům umožnit ignorovat americké rozsudky, firmy by stejně v USA čelily vysokým pokutám. „Obecně lze říci, že stažení USA z této dohody může být problém zejména pro ty společnosti, které působí jak na íránském, tak americkém trhu,“ domnívá se Bärtl.

Velká geopolitická hra

Pokud by Evropané z Íránu odešli, vytvořilo by to ještě větší prostor pro angažování Číny, která už nyní na tamním trhu operuje. A přestože objem evropsko-íránských obchodů netvoří zásadní číslo v celkové unijní bilanci, mohl by krok způsobit také další komplikace v už tak dost pošramocených euro-amerických vztazích.

„Není to jen o Íránu, jen o obchodních zájmech některých evropských společností. Je to o tom, za co stojí transatlantické vztahy,“ komentuje v listu Financial Times expert na Írán z think-tanku Carnegie Europe Cornelius Adebahr.

Spojenectví USA a Evropské unie dostalo v posledních měsících hned dvě závažné trhliny. První přišla poté, co Trumpova administrativa zavedla sankce na dovoz hliníku a oceli. EU sice po protestech a hrozbách odvetou dostala výjimku, ta však není trvalá a její prodlužování závisí jen na libovůli Washingtonu.

Dalším políčkem bylo právě odstoupení od jaderné dohody s Íránem. Evropa ji na rozdíl od USA podporuje dodnes. Za její pokračování lobbovali u Trumpa i francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Neúspěšně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1