Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Albert zvýší mzdy zaměstnancům. Tamní podmínky kritizovala i novinářka, která tam pracovala v utajení

Albert zvýší mzdy zaměstnancům. Tamní podmínky kritizovala i novinářka, která tam pracovala v utajení

Zaměstnanci Alberta si polepší. Vedení se dohodlo se zástupci odborů, že od ledna navýší mzdy v průměru o 20 procent. Společnost, která byla nedávno kvůli reportáži Saši Uhlové o špatných pracovních podmínkách pod palbou kritiky a patří mezi nejhůře platící řetězce, letos zvedla prodavačům odměny už dvakrát.

K navýšení má dojít od ledna příštího roku. Přidáno dostanou pokladní, skladníci, řezníci, zelináři i pekaři. „K dohodě o navýšení mezd došlo po několika jednáních s vedením společnosti a zástupců odborových organizací. Garantováno je minimálně 7 % do základní mzdy provozních zaměstnanců“, potvrzuje předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Sedmiprocentní navýšení by mělo doprovázet ještě další přidávání, které bude v návaznosti na výsledek ročního zhodnocení. V průměru by se tak dle společnosti měly od ledna mzdy zvyšovat o 20 procent v průměru. Společnost chce své zaměstnance odměnit i na Vánoce.

1080p 720p 360p
Zeman netuší, jak se žije nejchudším. Je asociální a využívá zoufalství lidí, říká novinářka

Všichni provozní zaměstnanci dostanou mimořádnou odměnu ve formě jednorázové poukázky na nákup v hodnotě 1 200 korun. „Jedná se o poděkování všem kolegům za dobrou práci v předvánočních měsících, které jsou v obchodě mimořádně náročné. Tou hlavní zprávou je navýšení mezd od následujícího roku,“ říká personální ředitel společnosti Albert Ctirad Nedbálek.

Na Albert se v minulosti opakovaně snášela kritika za příliš nízké mzdy. Do vyjednávání se po boku odborů koncem loňského roku zapojil dokonce i premiér Bohuslav Sobotka. Odboráři tehdy upozorňovali, že odměny v Albertu se pohybují kolem 12 až 14 tisíc. Konkurenční řetězec Lidl přitom od letošního března svým pokladním zvýšil razantně mzdy, které dosahovaly v průměru 23 333 korun.

Na nevyhovující pracovní podmínky v Albertu upozornila před několika týdny novinářka Saša Uhlová, která se v obchodním řetězci nechala zaměstnat. Zdůrazňovala hlavně nedodržování přestávek a časté přesčasy. Společnost to odnesla mnoha rozezlenými reakcemi zákazníků, které zaplavily její sociální sítě.

1080p 720p 360p
Nejchudší jsou na tom hůř, než za komunismu. I mladí ho chtějí zpátky, říká novinářka Uhlová

Podle informací Albertu investuje firma příští rok do mezd navíc více než půl miliardy korun, které půjdou na pokrytí zvýšených mzdových nákladů pro zaměstnance v prodejnách. Těch provozuje Albert více než tři stovky po celé České republice a pracuje v nich na různé pracovní úvazky přibližně sedmnáct tisíc lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744